Ważna lekcja życia, czyli jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzęciem

Prawie każde dziecko w pewnym momencie próbuje namówić rodziców na zakup zwierzęcia. Niektóre wręcz „męczą” ich o to przez wiele miesięcy. Rodzice jednak zdążyli się już bardzo dobrze przekonać o tym, jak wymagająca potrafi być opieka nad żywą istotą, dlatego często bywają sceptyczni wobec umiejętności opieki nad zwierzęciem, które dziecko będzie w stanie wykazać. Uczenie dzieci odpowiedzialności jest jednak kluczowym aspektem ich wychowania i kupienie zwierzęcia może okazać się jego niezwykle istotnym elementem. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób nauczyć dzieci prawidłowej opieki nad zwierzakami.

Zwierzę to nie zabawka

Podstawowym aspektem osobowości, które rozwija się u dzieci dzięki opiece nad zwierzętami jest empatia. Kot, pies czy jakiekolwiek inne zwierzę daje dziecku możliwość po raz pierwszy w życiu okazję, by zakosztować pewnej władzy. A jak mówił pewien bohater komiksów: „Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność!”.

Istotne jest więc uświadomienie dziecku, że nawet najbardziej uroczo wyglądające zwierzę bynajmniej nie jest zabawką, nawet pomimo faktu, że nie potrafi mówić. Ten fakt dziecko powinno brać pod uwagę również właśnie wtedy, gdy bawi się ze zwierzakiem – trzeba mu wytłumaczyć, że należy bawić się ze zwierzakiem, natomiast nie można bawić się nim.

To, co jest oczywiste dla dorosłych, lecz szczególnie dla najmłodszych dzieci niekoniecznie to fakt, że zwierzę różni się od zabawki tym, że o ile tę pierwszą można zostawić, gdy się znudzi, to zwierzak w takim przypadku może zacząć cierpieć z głodu…

Nawyki odpowiedzialnego dziecka

Istnieje kilka podstawowych nawyków, które należy w dziecku wyrobić, jeżeli ma zostać odpowiedzialnym opiekunem zwierzęcia:

  • Sprzątanie po zwierzęciu i po sobie – Jedno z drugim jest ściśle związane! Dziecko musi sprzątać bałagan potencjalnie zostawiony przez zwierzę, natomiast sprzątanie po sobie oznacza, że żadna z rzeczy, które zwierzę może przestawić lub zniszczyć nie znajdzie się w jego zasięgu.

  • Odkładanie pieniędzy na wydatki związane ze zwierzęciem – Dziecko nie może oczywiście pokrywać wszystkich kosztów związanych z utrzymywaniem zwierzęcia, jednak może dołożyć się z kieszonkowego. Pozwoli mu to uświadomić sobie, że z posiadaniem zwierzęcia łączą się wydatki.

  • Ogólna regularność w działaniu – Niezależnie od tego, czy chodzi o karmienie zwierzęcia, wyprowadzenie go na spacery czy bawienie się z nim, dziecko musi wykonywać te czynności regularnie. Konieczna jest więc uważna obserwacja pociechy pod tym względem.

Dbanie o wszystkie wyżej wymienione wyżej aspekty na pewno nie będzie dla dziecka łatwe. Jednak właśnie z tego powodu jest dla niego tak cenną lekcją.

Zakup zwierzęcia dziecku może być dobrym pomysłem

Każdy rodzic musi sam „prześwietlić” zachowanie swojego dziecka i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest gotowe na opiekę nad zwierzęciem. Czasami lepszą decyzją może okazać się poczekanie, aż dziecko trochę podrośnie i najpierw nauczy się podstawowej odpowiedzialności i dyscypliny w inne sposoby. Ogólnie jednak zakup zwierzęcia dziecku może spełnić niezwykle istotną rolę wychowawczą, dlatego niewątpliwie warto go rozważyć.

W przygotowywaniu artykułu pomogła strona: animalium.pl