W Zofiówce zginęło 10 górników. Specjalna komisja ma wyjaśnić katastrofę.

Specjalna komisja, mająca wyjaśnić przyczyny i okoliczności niedawnej katastrofy w kopalni Zofiówka, zebrała się w czwartek po raz pierwszy w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach. 23 kwietnia w Zofiówce, w wyniku silnego wstrząsu i wypływu metanu, zginęło 10 górników.

– Katastrofę spowodowało tąpnięcie wywołane wstrząsem o energii sejsmicznej 4×10 do 6 dżula (co oznacza magnitudę ponad 2,5 stopnia – red.). Jednocześnie wstrząs ten, poza zniszczeniami w wyrobisku, w którym zginęli ludzie, spowodował duży wypływ metanu do atmosfery kopalnianej, do powietrza, którym ci ludzie oddychali. Tak duży, że praktycznie zawartość metanu w tym wyrobisku wynosiła właściwie 100 procent – przekazał przewodniczący komisji Zbigniew Rawicki.

Wczoraj powołano pięć zespołów komisji, które zajmą się przeprowadzeniem ekspertyz dla ustalenia przyczyn i określenia działań zapobiegawczych. Zostaną sporządzone opracowania, dotyczące geofizycznych podstaw wstrząsu, zostanie przeprowadzona analiza geomechaniczna, dokonana zostanie analiza zagrożenia metanowego i potencjalnego wyrzucenia gazów i skał. Zostanie też oceniona akcja ratownicza.

Na koniec jeden z zespołów dokona wpływu oceny prowadzonych robót górniczych na zdarzenie. Jego specjaliści wypowiedzą się też w sprawie przyszłości rejonu katastrofy.