W tym roku zakończy się rewitalizacja 10 kamienic i dwóch pasaży

Zakończenie kompleksowego remontu 10 kamienic przy ul. Włókienniczej, oddanie do użytku pasażu Majewskiego i powiększonego pasażu Róży oraz nowych dróg w centrum – znalazły się w planach rewitalizacyjnych przedstawionych na ten rok przez Urząd Miasta Łodzi.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że ul. Włókiennicza ma być symbolem trwającej od kilku lat na dużą skalę rewitalizacji centrum Łodzi. Przy jednej z najbardziej zaniedbanych ulic trwa remont kilkunastu kamienic, z których 10 ma być gotowych w 2021 r.

„Efekty rewitalizacji możemy podziwiać już od pewnego czasu, ale to w najbliższych miesiącach zobaczymy zmiany, z których jestem najbardziej dumna. Ulica Włókiennicza to moje oczko w głowie i będzie to przykład prawdziwej rewitalizacji, gdzie dbamy nie tylko o mury, ale dajemy – co jest dla mnie bardzo istotne – narzędzia, które podnoszą jakość społeczną” – zaznaczyła Zdanowska.

Zapewniła, że remonty idą pełną parą, a w wkrótce na frontach budynków pojawią artystyczne fasady.

Przy ul. Włókienniczej w tym roku miasto planuje oddać do użytku gruntownie odnowione kamienice nr 3, 4, 5, 6, 7, 8, 16 i 22. Znajdą się w nich mieszkania komunalne i socjalne, lokale dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, pracownie artystyczne i świetlice dla dzieci, a także miejsca dziennego pobytu dla osób starszych oraz lokale usługowe.

W 2021 r. gotowy ma być także zupełnie nowy pasaż Majewskiego, który połączy ul. Włókienniczą z ul. Jaracza. Przestrzeń ma zamienić się w teren rekreacyjny z ławkami, altanami, fontanną, zielenią i miejscem do zabawy dla najmłodszych.

W innych częściach śródmieścia bardzo zaawansowane prace trwają przy rewitalizacji kamienic przy ul. Rewolucji, Wschodniej, Pomorskiej, Gdańskiej, Sienkiewicza, Roosevelta i Piotrkowskiej 77.

W tym roku zostanie też powiększony cieszący się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów pasaż Róży, który będzie można odwiedzić już nie tylko z ul. Piotrkowskiej, ale także od ul. Zachodniej i z pl. Wolności. Oprócz instalacji Joanny Rajkowskiej jego dodatkową atrakcją będą setki róż.

„Ten rok to także finał prac nad nowymi ulicami i pasażami, które otworzą wnętrza kwartałów. Trzy nowe drogi połączą Kilińskiego, Traugutta i Sienkiewicza, a cztery pasaże poprowadzą do pięknego ogrodu obok kościoła Józefa przy ul. Ogrodowej. To będzie rok, w którym rewitalizacja będzie nie tylko zauważalna, ale również nas zachwyci” – zapowiedziała prezydent Łodzi.