W Poznaniu trwają obchody XXIV Dnia Judaizmu

Koncerty, dyskusje, wydarzenia teatralne i spotkanie modlitewne złożą się na rozpoczęte w poniedziałek w Poznaniu obchody XXIV Dnia Judaizmu. Z powodu pandemii wszystkie wydarzenia odbywają się również w wersji online. Hasłem tegorocznego Dnia Judaizmu są słowa z Księgi Powtórzonego Prawa: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście”. Obchody potrwają do końca tygodnia. […]

Koncerty, dyskusje, wydarzenia teatralne i spotkanie modlitewne złożą się na rozpoczęte w poniedziałek w Poznaniu obchody XXIV Dnia Judaizmu. Z powodu pandemii wszystkie wydarzenia odbywają się również w wersji online.

Hasłem tegorocznego Dnia Judaizmu są słowa z Księgi Powtórzonego Prawa: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście”. Obchody potrwają do końca tygodnia.

Przedsięwzięcie otworzyło w poniedziałek wieczorem czytanie sceniczne fragmentów „Synaps Marii H” Hanny Krall w wykonaniu aktorów Teatru Nowego, połączone z dyskusją z udziałem naukowców poznańskiego UAM. Wydarzenie zorganizowane w Teatrze Nowym w Poznaniu dostępne było w sieci.

W kolejnych dniach zaplanowano m.in. dyskusję „Chrześcijanie i żydzi – braterstwo, droga pojednania i komunii” oraz koncert piosenki „Klasyka i tradycja piosenki hebrajskiej i jidysz”, z udziałem Izabelli Tarasiuk, Dawida Troczewskiego i Marcina Chenczke.

W sobotę wiersze izraelskiej poetki Agi Mishol czytać będzie w Teatrze Muzycznym w Poznaniu Antonina Choroszy. Dzień później w poznańskim kościele św. Wojciecha odbędzie się nabożeństwo biblijne z udziałem bpa Szymona Stułkowskiego i rabina Stasa Wojciechowicza oraz przedstawicieli Poznańskiej Gminy Żydowskiej. Nastąpi też zapalenie Menory Dialogu. To wydarzenie, podobnie jak wcześniejsze, śledzić będzie można w sieci.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawują: metropolita poznański, marszałek województwa i prezydent Poznania. Organizatorami są: Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej, Wydawnictwo Miejskie Posnania i Stowarzyszenie Coexist.

Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.