Via Dolorosa, czyli Droga Krzyżowa Chrystusa w Jerozolimie

Via Dolorosa w Jerozolimie, czyli Droga Krzyżowa, która prowadzi od medresy Omara do Bazyliki Grobu Pańskiego jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez chrześcijan miejsc. Co ciekawe, zdecydowana jej większość znajduje się w Dzielnicy Muzułmańskiej na Starym Mieście Jerozolimy.

Via Dolorosa prowadząca przez Stare Miasto w Jerozolimie jest uznawana za najbardziej prawdopodobną drogę, jaką przebył Jezus Chrystus w ostatnich chwilach przed ukrzyżowaniem. Jest to ciąg wąskich, kamienistych uliczek, przy których znajduje się dziewięć stacji Drogi Krzyżowej. Pozostałe pięć zlokalizowanych jest na terenie Bazyliki Grobu Pańskiego. Stacje oznaczone są małymi okrągłymi płytami, na których wyryte są cyfry.
 
Droga Krzyżowa rozpoczyna się przy Bramie św. Szczepana, czyli tzw. „Bramie Lwów” w Dzielnicy Muzułmańskiej. Tuż obok stoi kościół św. Anny, najlepiej zachowana świątynia od czasów Krzyżowców oraz kościół uznawany za miejsce narodzin Maryi.
 
Pierwsza stacja znajduje się na dziedzińcu szkoły Al-Omarija, która jest szkołą muzułmańską. To tu Jezus został skazany na śmierć. Obok znajduje się Kaplica Skazania i Kościół Biczowania, czyli stacja druga. Tu Chrystusowi dano krzyż i nałożono na głowę koronę cierniową. Znajduje się tam kaplica z ołtarzem.
 
Stacja trzecia (Jezus upada po raz pierwszy) ma polski akcent – w 1947 roku byli żołnierze Armii Andersa wybudowali tam niewielką kaplicę. Czwarta stacja (Jezus spotyka swoją Matkę) znajduje się w Kościele Matki Bożej Bolesnej na terenie małego oratorium ormiańskiego. Przy stacji piątej (Szymon pomaga nieść krzyż Jezusowi) znajduje się kaplica Franciszkanów. Jest to także początek wejścia na Golgotę, a jednocześnie przejście do Dzielnicy Chrześcijańskiej.
 
Stację szóstą stanowi Dom św. Weroniki, czyli kościół grekokatolicki. Przy stacji siódmej (Jezus upada po raz drugi) znajdują się dwie kaplice połączone schodami – według przekazów wskazują one miejsce upadku Chrystusa.
 
Stacja ósma, według ustaleń, w czasach Chrystusa znajdowała się poza murami Jerozolimy. Jest tam kamień z wyrzeźbionym krzyżem w murze klasztoru prawosławnego. Ostatnią stacją na trasie jest stacja dziewiąta (Jezus upada po raz trzeci), która zaznaczona jest kolumną wmurowaną obok wejścia do klasztoru koptyjskiego.
 
Stacje od dziesiątej do czternastej znajdują się w Bazylice Grobu Pańskiego. Co ciekawe, bazylika nie należy do żadnego Kościoła chrześcijańskiego – jest we współposiadaniu przedstawicieli kilku wyznań. W bazylice swoje siedziby mają przedstawiciele trzech kościołów: greckiego Prawosławnego Patriarchatu Jerozolimy, Kościoła łacińskiego reprezentowanego przez Zakon Braci Mniejszych (franciszkanie) oraz Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego; mogą oni pełnić na zmiany funkcje liturgiczne w sanktuarium.
 
W Bazylice znajdują się m.in. miejsce, w którym stały Krzyże, w tym Krzyż, na którym Chrystus został ukrzyżowany. Wierni modlą się także przy kamieniu, na którym po śmierci miało zostać złożone Ciało Jezusa. Między miejscem ukrzyżowania, a miejscem uznawanym za miejsce, w którym znajdował się Grób Pański, odmawiane są modlitwy. Co ciekawe, co kilkanaście -kilkadziesiąt minut zmieniają się w tym miejscu grupy oraz kapłani, reprezentujący różne odmiany chrześcijaństwa odmawiający swoje modlitwy.
 
Chcąc wejść do kaplicy będącej miejscem Grobu Pańskiego trzeba uzbroić się w cierpliwość – niemal o każdej porze jest tam ogromna kolejka. Panuje także porządek co do tego, kto w danym momencie może tam podejść – np. gdy modlą się grekokatolicy, wyznawcy kościoła rzymskokatolickiego muszą poczekać.
 
Cała Droga Krzyżowa prowadzi przez ulice, które są wykorzystywane na co dzień przez mieszkańców. Oznacza to, że na wąskich, skalistych uliczkach spotkać można stragany czy mieszkańców wywieszających swoje pranie. Strome podejścia oraz podłoże, które teraz z pewnością jest o wiele bardziej stabilne, niż w czasach Chrystusa, a także wszechobecny tłum pozwalają na lepsze wyobrażenie sobie drogi, jaką Jezus musiał przejść idąc na Golgotę. Na jednej ze ścian znajduje się także kamień, na którym według podań odcisnął się niesiony przez Chrystusa Krzyż, gdy stracił On równowagę.