Ustawa o zwalczaniu Covid faworyzuje właścicieli centrów handlowych kosztem handlowców

ustawa o zwalczaniu Covid faworyzuje właścicieli centrów handlowych kosztem handlowców

Chodzi o artykuł 15 ZE ustawy o zwalczaniu i przeciwdziałaniu Covid z marca 2020 r., który zdaniem handlowców, jest niejednoznaczny i pozwala właścicielom centrów handlowych interpretować go na swoją korzyść. Jak ocenił zarząd ZPPHiU, konieczność przedłużenia umów na warunkach sprzed pandemii o czas pierwszego lockownu powiększony o 6 miesięcy, pozwalała przedsiębiorcom skupić się na zagrożonych biznesach, a nie sporach prawnych. Nikomu wówczas nie przychodziła do głowy możliwość kolejnych lockdownów.

 

Według Związku, po zakończeniu trzeciego już lockdownu w handlu, kontrowersje wokół tego artykułu stają się “rażącym przykładem” faworyzowania dużych podmiotów, jak galerie handlowe kosztem polskich przedsiębiorców, bo zmuszają handlowców do kolejnego przedłużania umów o kolejne dnia zamknięcia centrów handlowych plus kolejne 6 miesięcy.

 

“Żądamy doprecyzowania, że jednokrotne przedłużenie umowy o 6 miesięcy oraz o sumę dni trwania wszystkich lockdownów wystarczająco rekompensuje właścicielom centrów handlowych ograniczenie ich wpływów” – podkreśla ZPPHiU.

 

Dodaje, że uprządkowanie tej kwestii, jest kluczowym warunkiem stabilizującym sytuację i otwierającym drogę do odbudowywania biznesów bez wyniszczających sporów sadowych. Nieakceptowalna sytuacja wynika z przewagi właścicieli centrów handlowych narzucających warunki w dotychczasowych umowach.

 

“Występują z pozycji siły, wymuszając wielomiesięczne przedłużenia niechcianych w pandemicznej rzeczywistości umów” – ocenia Związek.

 

Zdaniem handlowców, odmowa doprecyzowania art. 15 ZE ustawy covidowej na poziomie legislacyjnym, wyraźnie wskazuje, że polski rząd chce przerzucić ciężar ewentualnych odszkodowań dla właścicieli centrów na korzystających z powierzchni czyli na podmioty słabsze i w większości reprezentujące wyłącznie polski kapitał. 

 

autorka: Longina Grzegrska-Szpyt