USA przygotowują się na rychły upadek stolicy Afganistanu. Spełnia się najczarniejszy scenariusz.

Afgańscy talibowie z czwartku na piątek zajęli Kandahar, drugie największe miasto w Afganistanie – podaje agencja Reutera. Wcześniej w ich rękach znalazł się Herat, trzecie pod względem wielkości miasto kraju.

Oznacza to, że w ciągu sześciu dni pod kontrolą islamskich bojowników znalazło się 12 stolic afgańskich prowincji. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price poinformował, że USA wyślą tymczasowo dodatkowe wojska do Afganistanu, by ewakuować część pracowników ambasady w Kabulu. Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Josep Borrell wezwał natomiast afgańskich talibów do natychmiastowego powrotu do rozmów i zaniechania przemocy.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price poinformował że USA wyślą tymczasowo dodatkowe wojska do Afganistanu, by ewakuować część pracowników ambasady w Kabulu. Przyspieszona zostanie też ewakuacja afgańskich współpracowników USA.

Price oznajmił na konferencji prasowej, że misja żołnierzy będzie miała tymczasowy charakter, a ambasada USA pozostanie otwarta, choć zostaną w niej tylko najbardziej niezbędni pracownicy.