Uroczystość poświęcenia dzwonów w stołecznej cerkwi pw. Mądrości Bożej

W budowanej od ponad czterech lat cerkwi pw. Mądrości Bożej w Warszawie poświęcone zostały w niedzielę dzwony. To kolejny ważny etap tej inwestycji. Niewykluczone, że pod koniec roku świątynia mogłaby być konsekrowana.

W odróżnieniu od dzwonów w Kościele katolickim, w dzwonach cerkiewnych poruszają się nie całe kielichy, a jedynie ich serca. Ich dźwięk ma bardzo duże znaczenie, są one bowiem – oprócz głosu ludzkiego – jedynym instrumentem, który można wykorzystywać w cerkwi. Służą do nawoływania wiernych do modlitwy, słychać je też w najważniejszych momentach nabożeństw.

Na dzwonnicy stołecznej cerkwi pw. Mądrości Bożej dzwonów w sumie jest osiem, ale niewykluczone, iż w przyszłości mogą być tam jeszcze dwa. Przewodniczący niedzielnej uroczystości zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa symbolicznie poświęcił jeden, który nie został jeszcze zawieszony na dzwonnicy i samą dzwonnicę.

Cerkiew pw. Mądrości Bożej (Hagia Sophia) jest budowana przy ul. Puławskiej 568. Starania Kościoła prawosławnego w Polsce o możliwość budowy w Warszawie nowej świątyni, zatwierdzenie projektu i pozwolenie na budowę, trwały wiele lat. Działka pod tę inwestycję została kupiona za odszkodowanie za teren przy ul. Wolskiej w Warszawie, który po wojnie nie wrócił do Cerkwi.

Projekt jest wzorowany na konstantynopolskiej świątyni Mądrości Bożej. Wymiary nowej stołecznej cerkwi, to 36,9 x 30 m, wysokość kopuły – 21,6 m. Kamień węgielny pod budowę został poświęcony 5 grudnia 2015 roku; uroczystości przewodniczył wówczas patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej.

Zawieszenie i poświęcenie dzwonów, to kolejny ważny etap tej inwestycji. Niewykluczone, że w tym roku świątynia mogłaby być konsekrowana, mimo trwających prac związanych z polichromiami wewnątrz. Na razie społeczność parafii korzysta z kaplicy przy świątyni.

Cerkiew pw. Mądrości Bożej jest trzecią w stolicy. Dwie pozostałe wzniesiono jeszcze w czasach zaboru rosyjskiego – sobór metropolitalny św. Marii Magdaleny na Pradze wybudowany w II połowie XIX w. i cerkiew św. Jana Klimaka na Woli, wzniesiona w 1905 r.

“Ku chwale Bożej i ich pamięci budujemy tę świątynię; tych, którzy polegli w Powstaniu Warszawskim, Katyniu, Miednoje, Monte Cassino, Bolonii, Lenino, którzy tułali się po stepach Syberii, Zaporoża, Kazachstanu czy przeżywali akcję +Wisła+” – pisał abp Sawa w odezwie do wiernych i duchowieństwa, gdy rozpoczęła się budowa.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce w ostatnim spisie powszechnym zadeklarowało 156 tys. osób. Największe skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim. (PAP)