Uniewinniła oskarżonych ws. protestu w katedrze, neo-KRS wysyła ją na “szkolenie”

Szefowa nowej, w pełni powołanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa w liście do prezesa sądu okręgowego w Poznaniu proponuje mu wysłanie sędzi Joanny Knobel na szkolenie z zakresu konstytucji, a w szczególności ochrony kultu religijnego.

Dagmara Pawełczyk-Woicka w piśmie do prezesa nie kryje, że jest ono reakcją na wygłoszone przez sędzię Knobel ustne uzasadnienie wyroku uniewinniającego w procesie 32 uczestników protestu w poznańskiej katedrze po zaostrzeniu prawa aborcyjnego w październiku 2020 roku.

W uzasadnieniu uniewinnienia sędzia przypomniała, że kościoły – przez aktywne pojawianie się w nich polityków obozu władzy – przestały być wyłącznie miejscem modlitwy, zatem również protestujący postanowili wykorzystać świątynię jako swoisty “megafon” i wyrazić swój sprzeciw wobec odbierania kobietom ich praw reprodukcyjnych. Sędzia wskazała, że wybór miejsca protestu miał związek z osobistym zaangażowaniem miejscowego arcybiskupa na rzecz dalszego ograniczania legalności przerywania ciąży.

Rzecznik prezesa sądu okręgowego w Poznaniu poinformował, że prezes nie zamierza skorzystać z propozycji szefowej neo-KRS, ponieważ sędziowie orzekają niezawiśle. Zdaniem przedstawicieli organizacji zrzeszających niezależnych sędziów, “szkolenie” jest kolejną z szykan stosowanych wobec sędziów orzekających nie po myśli władzy.