Ukraina twierdzi, że zestrzeliła dziesiątki rosyjskich pocisków manewrujących i dronów

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła 67 z 75 „celów powietrznych” wystrzelonych w nocy podczas ostatniego rosyjskiego ataku na Kijów – poinformował w poniedziałek głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy.

Gen. Walerij Załużnyj powiedział, że siły Kijowa zestrzeliły 37 pocisków manewrujących, 29 dronów Szahed i jeden rozpoznawczy bezzałogowy statek powietrzny.

„W nocy rosyjscy okupanci zaatakowali ukraińskie obiekty wojskowe i obiekty infrastruktury krytycznej za pomocą pocisków samosterujących i dronów szturmowych” – powiedział Załużnyj w Telegramie

„Wróg wystrzelił do 40 pocisków manewrujących Kh-101/Kh-555 wystrzeliwanych z powietrza z dziewięciu strategicznych samolotów Tu-95MS znad Morza Kaspijskiego.”


„Z kierunku północnego i południowego wróg zaatakował irańskimi bezzałogowcami Shahed-136/131. W sumie 35 dronów szturmowych”.

Kijowska administracja wojskowa oszacowała wcześniej, że ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła ponad 40 „celów powietrznych”.

Szef policji w Kijowie Andrij Niebytow powiedział, że „prawie wszystkie cele wroga zostały zniszczone”, ale niektóre budynki zostały uszkodzone.

„W wyniku ataku uszkodzone zostały budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury w kilku dzielnicach regionu. Nikt nie zginął ani nie został ranny” – powiedział Niebytow.

Nowy atak ma miejsce dzień po tym, jak ogromna fala rosyjskich dronów uderzyła w Kijów, co według ukraińskich władz jest największym takim atakiem na stolicę od początku konfliktu.