Ukraina: MAEA ustanowi misje w kilku elektrowniach jądrowych.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi zapowiedział, że eksperci będą stacjonować w elektrowniach na całej Ukrainie, aby zapewnić pomoc i bezpieczeństwo podczas rozmowy z dziennikarzami w południowoukraińskiej elektrowni jądrowej.

„Cóż, jest to część zestawu misji, które rozpoczynamy dzisiaj tutaj na południowej Ukrainie, będziemy kontynuować w Równem, Chmielnickim w przyszłym tygodniu, a także w Czarnobylu” – powiedział Grossi.

A więc wyjeżdżamy teraz, grupa ekspertów, którzy zostaną tutaj na stałe. Tak samo będzie we wszystkich tych innych miejscach… aby wszystkie te obiekty, które są tak ważne dla kraju, zwłaszcza w tym bardzo trudnym czasie, mogły normalnie i bezproblemowo funkcjonować” – dodał. Grossi wyjaśnił, że ostatnia misja MAEA na Ukrainie została zlecona przez prezydenta Zełenskiego i że jego organizacja międzyrządowa wysłała już zespoły przygotowawcze do ukraińskich elektrowni atomowych. „W odpowiedzi na oficjalną prośbę prezydenta Zełenskiego i ministra Hałuszczenki o utworzenie misji, już kilka tygodni temu wysłaliśmy zespoły przygotowawcze, aby zidentyfikować obszary, które będą wymagały wsparcia. Każdy z tych obiektów, każdy jest inny, ma inną charakterystykę – powiedział. Grossi wydał również oświadczenie na Twitterze po opublikowaniu filmu z flagą MAEA podniesioną nad elektrownią jądrową na południu Ukrainy „Jesteśmy tutaj, aby pomóc zapewnić bezpieczeństwo jądrowe i ochronę podczas trwającego konfliktu. Wkrótce MAEA będzie stale obecna we wszystkich Ukraińskie elektrownie jądrowe – napisał.