Tragiczny wypadek w Tatrach: turysta zginął po upadku ze zmarzłej przełączki

W wyniku poślizgnięcia, turysta spadł z wysokości w rejonie Zmarzłej Przełączki Wyżniej, doznając śmiertelnych obrażeń – poinformował ratownik dyżurny TOPR.

 

Warunki pogodowe, w tym deszcz i mgła, uniemożliwiły ratownikom dotarcie na miejsce wypadku śmigłowcem. Kiedy ratownicy dotarli pieszo, ciało turysty znaleziono zatrzymane nad ostatnim progiem w żlebie Honoratka. Do ewakuacji wykorzystano techniki linowe, a następnie ciało przewieziono samochodem do Zakopanego.

Podczas trwania akcji ratunkowej w żlebie Honoratka, w Zawratowym Żlebie doszło do kolejnego wypadku. Turystka spadła z wysokości, jednak miała więcej szczęścia – doznała jedynie potłuczeń. Została sprowadzona do schroniska Murowaniec, skąd przewieziono ją do szpitala. Pomocy potrzebowała również towarzyszka poszkodowanej, która również została bezpiecznie sprowadzona. W obu akcjach ratunkowych uczestniczyło 18 ratowników TOPR.

Ratownicy TOPR podkreślili, że oba wypadki były wynikiem poślizgnięcia się. W związku z tym apelują do turystów o rozwagę oraz odpowiedni dobór wyposażenia. Przypominają, że w wyższych partiach Tatr nadal mogą panować trudne warunki, a na szlakach może zalegać śnieg. Ważne jest również, aby przed wyruszeniem w góry zapoznać się z aktualnym komunikatem turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Ratownicy apelują do turystów:

„Nie przeceniajcie swoich umiejętności i zawsze bądźcie przygotowani na zmienne warunki pogodowe.”