“To jest dramat, który się rozgrywa na naszych oczach”. Kosiniak-Kamysz o kryzysie demograficznym

To zastanawiające i frapujące, że awangarda dzisiaj to przywracanie normalności. Tak powinni być, że zaczynamy od początku, a nie od końca – stwierdził szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na wspólnej konferencji z liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią w Olsztynie.

– Jesteśmy dzisiaj w Olsztynie w roku szczególnym, bo to rok Mikołaja Kopernika, za dziewięć dni 550. rocznica jego urodzin. Polska polityka potrzebuje dzisiaj przewrotu kopernikańskiego, czyli przywrócenia wagi sprawom, które trzeba rozwiązać, problemów, które polityka powinna rozwiązywać, a nie stwarzać – stwierdził lider ludowców.

Kosiniak-Kamysz i Hołownia zwrócili uwagę na problemy mieszkańców Warmii i Mazur. Wymienili m.in. wykluczenie komunikacyjne oraz kryzys demograficzny.

– Jak popatrzymy na spis ludności w warmińsko-mazurskim, to od ostatniego spisu, od którego minęło 10 lat, ubyło jedno miasto, ważne miasto Ełk, bo brakuje 70 tysięcy osób, o 30 proc. zmniejszyła się populacja osób młodych na Warmii i Mazurach. Ponad 140 tysięcy mniej urodzeń, niż zgonów w ostatnim roku. Najgorszy wynik dzietności od zakończenia II Wojny Światowej, najwięcej zgonów. To jest dramat, który się rozgrywa na naszych oczach – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Lider ludowców skrytykował polityków obozu rządzącego, nawiązując do afery willa plus. – Ich interesują wille dla swoich, a nas interesuje program mieszkaniowy, który w połączeniu z walką z wykluczeniem komunikacyjnym zmieni oblicze Polski – podkreślił Kosiniak-Kamysz.