Tapety – czy są jeszcze modne?

Moda zmienia się każdego roku, przechodząc najróżniejsze transformacje. Jednak jak się okazuje tapety wciąż przyciągają uwagę projektantów i cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Współczesne tapety dostępne są w bardzo szerokim wachlarzu wzorów oraz kolorów. Tym samym, dzięki nim, można stworzyć swoje wymarzone wnętrze. Dodatkowo tapety produkowane są z innowacyjnych materiałów, które zapewniają ich trwałość, odporność na wilgoć oraz zabrudzenia. Powoduje to, że są to produkty bardzo uniwersalne.

Szybka zmiana wystroju pomieszczenia za pomocą tapety

Tapety odgrywają w pomieszczeniach przede wszystkim rolę dekoracyjną. Jednak poza walorami estetycznymi mogą także skutecznie ukrywać niedoskonałości ścian, czyli bardzo często pojawiające się nierówności na powierzchni. Dodatkowo, stosując tapetę, można skutecznie wyciszyć pomieszczenie oraz delikatnie je ocieplić. Zatem, aby szybko odświeżyć wygląd swojego mieszkania, warto postawić na zmianę tapety, co jest jednym z najprostszych, a także najbardziej spektakularnych pomysłów. Wykorzystując tapetę, można bardzo szybko zmienić styl oraz charakter każdego pomieszczenia.

Co ciekawe, jeszcze kilkanaście lat temu panowała bardzo intensywna moda na tapety o tym samym wzorze, którymi pokrywane było całe pomieszczenie. Wynikało to również z tego, że wówczas liczba wzorów dostępnych na rynku była stosunkowo ograniczona. Modne były wtedy fototapety z pejzażami, ornamentyką roślinną. Natomiast obecnie podejście do sposobu tapetowania oraz estetyki tapety zupełnie się zmieniło. Nadal wiele osób tapetuje całe pomieszczenie, jednak jest to realizowane w sposób znacznie bardziej kreatywny i nowoczesny. Bardzo popularne jest tapetowanie tylko jednej ściany pokoju lub też łączenie kilku różnych tapet o odmiennych fakturach lub wzorach. Umiejętne dobranie tapet jest prawdziwą sztuką wymagającą zmysłu estetycznego, jednak umożliwia stworzenie niepowtarzalnego efektu. Kupując np. nowe mieszkania we Wrocławiu na obido.pl, warto wziąć pod uwagę tapetowane ściany, które wyglądają bardzo efektownie.

Tapeta w nowoczesnym stylu

Nierzadko tapety stereotypowo kojarzone są ze stylem retro. Jednak jest to przeszłość. Dostępne na rynku wzory tapet wyróżniają się nowoczesną ornamentyką, a także doskonałą jakością materiałów. Dlatego idealnie wpisują się w charakter nowoczesnych aranżacji, pasując do wnętrz minimalistycznych, glamour, art deco, a także do stylu skandynawskiego. Dzięki właściwie dobranej kolorystyce tapety można cieszyć się rewelacyjnym tłem dla mebli, a także dodatków wnętrza. Wówczas będą one wyłaniać się na pierwszy plan. W takich sytuacjach warto zdecydować się na stonowane barwy tapety, ewentualnie małe i delikatne wzory. 

Niezwykle modne w ostatnich sezonach są również tapety 3D, które nierzadko posiadają wzory geometryczne, ale również delikatne ornamenty kwiatowe. Zupełnie inny efekt można uzyskać w przypadku dużych graficznych wzorów połączonych z intensywnymi kolorami tapety. Wówczas cała ściana przyciąga wzrok, stając się głównym elementem dekoracyjnym danego pomieszczenia. Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w dużych i przestronnych pokojach. W takiej sytuacji jednak najlepiej jest wybrać tylko jedną ścianę, na której znajdzie się ekstrawagancka tapeta. Natomiast pozostałe ściany można pozostawić w naturalnych odcieniach.