Tajwan ostrzega Honduras przed wpadnięciem w chińską pułapkę zadłużenia

Tajwan ostrzegł Honduras przed podpisaniem porozumienia o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Chinami, stwierdzając, że taki krok może doprowadzić do zadłużenia i negatywnych skutków dla kraju Ameryki Łacińskiej.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajwanu, Ivan YJ Lee, podczas czwartkowej konferencji prasowej w Tajpej, wyraził poważne zaniepokojenie i oświadczył, że Tajwan jest w pełni świadomy sytuacji i dołoży wszelkich starań, aby utrzymać dotychczasową dwustronną przyjaźń.

Minister spraw zagranicznych Hondurasu, Eduardo Enrique Reina, twierdzi, że Tajwan nie odpowiedział na prośbę o renegocjację długów międzynarodowych, w tym 600 mln USD należnych Tajwanowi, i podwojenie rocznej pomocy do 100 mln USD. Jednakże, tajwańskie MSZ zaprzeczyło tym oskarżeniom, mówiąc, że oświadczenia Reiny nie odzwierciedlają całej prawdy o negocjacjach, a ministerstwo jest aktywnie zaangażowane w dwustronne rozmowy z rządem Hondurasu.

We wtorek prezydent Hondurasu, Xiomara Castro, ogłosił, że jej kraj rozpocznie nawiązywanie oficjalnych stosunków z Pekinem. Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zadowoleniem przyjęło to oświadczenie, stwierdzając, że Chiny są chętne do rozwijania przyjaznych i opartych na współpracy stosunków ze wszystkimi krajami świata, w oparciu o zasadę jednych Chin.

Tajwan jest suwerennym państwem, które nie jest uznawane przez większość krajów na świecie, w tym przez Chiny. Chińska Republika Ludowa traktuje Tajwan jako prowincję, a stosunki między dwoma krajami są bardzo napięte. Chińskie władze dążą do izolacji Tajwanu na arenie międzynarodowej, a nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Chinami przez inne kraje jest uważane za naruszenie polityki jednych Chin.

Honduras nie jest pierwszym krajem z Ameryki Łacińskiej, który nawiązał stosunki dyplomatyczne z Chinami. W 2018 roku Dominika zakończyła swoje stosunki dyplomatyczne z Tajwanem i uznaje ChRL jako jedynego przedstawiciela Chin.