Szwajcaria podnosi stopy procentowe i umacnia franka

Szwajcarski Bank Narodowy zaskoczył czwartkową decyzją i podniósł główną stopę procentową o 50 pb. To pierwsza podwyżka w tym kraju od 15 lat. Złoty szybko stracił do franka.

Szwajcarski Bank Narodowy zaskoczył w czwartek rynki finansowe. Choć wiadomo było, że tego dnia zapadnie decyzja o stopach procentowych, to mało kto spodziewał się ich podwyżki. Ta jednak nastąpiła o 50 pb. Stopy procentowe w Szwajcarii wciąż są ujemne, ale wzrosły do -0,25 proc.

Bank wyjaśnia, że zaostrzenie polityki pieniężnej ma na celu zapobieganie rozszerzaniu się inflacji na towary i usługi w Szwajcarii. Nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych, aby ustabilizować inflację oraz nterwencji na rynku walutowym. W maju inflacja w Szwajcarii wyniosła 2,9 proc. w ujęciu rok do roku.

Analitycy markoNEXT zauważają, że to pierwsza podwyżka stóp w Szwajcarii od 15 lat.

Stopy procentowe w Szwajcarii, a szczególnie ich wpływ na kurs franka, interesuje wielu kredytobiorców w Polsce. Podniesienie stóp w Szwajcarii może spowodować znaczące wahania kursu. Jak zaznacza ekspert, wzrost kursu waluty to oczywiście wyższe raty dla frankowiczów oraz znaczące zwiększenie wartości salda zadłużenia. Może to przynieść efekt wzmożonego zainteresowania pozywaniem banków.