Szpital św. Łukasza w Tarnowie rozbudował instalację tlenową, żeby skuteczniej walczyć z pandemią

W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie kosztem 800 tys. zł została rozbudowana instalacja tlenowa. Dyrektor placówki Anna Czech poinformowała, że konieczność taka wynikła z większego zapotrzebowania na tlen wiążącego się z walką z pandemią Covid-19.

Według przedstawicieli szpitala, rozbudowa instalacji tlenowej ma na celu prawidłową realizację zadań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.

 

Dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z budżetu państwa został zakupiony nowy zbiornik na tlen, który stanął obok dotychczasowego, zwiększając możliwość zapasów z 10 do 20 ton. W ramach zadania nabyto również parownicę, która reguluje przepływ tego gazu, a także wymieniono tablicę redukcyjną instalacji.

 

Jak ocenił wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu dla szpitali było jedną z potrzeb wiążących się z walką z pandemią.

 

„Kiedy tylko pojawiła się informacja, że są dostępne środki, Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie (…) szybko przygotował projekt i wydatkował praktycznie w kilka tygodni 800 tysięcy złotych, przygotowując szpital do dużego zapotrzebowania na tlen. To inwestycja, która zwiększa bezpieczeństwo pacjentów” – wskazał wicemarszałek.

 

Dyrektor placówki Anna Czech przypomniała, że dotychczasowa instalacja tlenowa była przestarzała, ale wystarczała na bieżące potrzeby.

 

„Sytuacja zmieniła się kiedy w szpitalu zaczęły powstawać oddziały tak zwane covidowe, a pacjenci wymagali licznych tlenoterapii albo wręcz podłączenia do respiratorów. Wtedy zapotrzebowanie na tlen wzrosło 7-krotnie. Na dobę potrzebnych było około 3 ton ciekłego tlenu, co spowodowało, że nasza dotychczasowa instalacja była na skraju możliwości” – zaznaczyła.

 

Według niej w szczytowym okresie pandemii – w listopadzie i grudniu zeszłego roku, na oddziałach covidowych tarnowskiego szpitala przebywało 125 pacjentów, a 20 chorych korzystało z respiratorów.

 

Dyrektor zapowiedziała, że po zwiększeniu możliwości magazynowania tlenu, sukcesywnie będą prowadzone prace związane z wymianą instalacji na poszczególnych oddziałach szpitalnych.

 

autor: Rafał Grzyb