Szczepionka Johnson&Johnson zatwierdzona w USA.

Szczepionka przeciwko Covid-19 firmy Johnson&Johnson została zatwierdzona do użytku w Stanach Zjednoczonych przez Federalną Agencję ds. Żywności i Leków.

Jest to trzeci taki preparat dopuszczony do użytku w tym kraju, obok szczepionek firm Pfizera/BioNTech i Moderny, ale pierwszy podawany tylko w jednej dawce.

Już w tym tygodniu szczepionką Johnson&Johnson będzie można zaszczepić 4 miliony Amerykanów. Do końca marca firma ma dostarczyć 20 milionów dawek, co oznacza, że będzie można nią zaszczepić 20 milionów obywateli USA. Preparat Johnson&Johnson jest łatwy w transporcie, ponieważ nie wymaga przechowywania w tak niskich temperaturach, jak dotychczas stosowane szczepionki przeciwko Covid-19.

Z badań Federalnej Agencji ds. Żywności i Leków wynika, że 28 dni po podaniu, szczepionka Johnson&Johnson ma skuteczność na poziomie 66 proc. w zapobieganiu umiarkowanie ciężkiemu i ciężkiemu przebiegowi Covid-19. Żaden z zaszczepionych uczestników badania, który zachorował po 28 dniach od otrzymania preparatu, nie wymagał hospitalizacji. Dane potwierdzają również skuteczność szczepionki Johnson&Johnson na południowoafrykański szczep wirusa. Skuteczność wyniosła 64 proc.