“Szach-Mat”. W. Putin oglądał prototyp rosyjskiego myśliwca piątej generacji.

Prezydent Rosji Władimir Putin oglądał prototyp myśliwca piątej generacji, który został zaprezentowany we na Międzynarodowym Salonie Lotniczo-Kosmicznym MAKS-2021 w obwodzie moskiewskim. Samolot – którego projekt nazwano “Szach-Mat” – ma być konkurencją dla amerykańskiego myśliwca F-35.

Pierwsze próby myśliwca w locie przewiduje się na 2023 rok, a pierwsze partie mają zostać wyprodukowane w 2026 r. Dodał, że Rosja planuje wyprodukować 300 samolotów w ciągu 15 lat po rozpoczęciu produkcji seryjnej. Rosyjski państwowy konglomerat lotniczy i obronny Rostec przekazał, że myśliwiec jest trudny do wykrycia i będzie miał niskie koszty operacyjne.

Jak informuje agencja informacyjna RIA, Moskwa spodziewa się popytu ze strony krajów Bliskiego Wschodu, Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Łacińskiej.

Rosja dysponuje myśliwcami czwartej generacji – rodziną ciężkich maszyn wywodzących się z Su-27 lub lżejszymi, którym początek dał MiG-29. Ma jeden ciężki myśliwiec piątej generacji Su-57, ale nie ma odpowiednika dla klasy lekkiej.