Strażacy wydobyli ciała dwóch nurków z zalanej kopalni w Sobótce

Strażacy wydobyli ciała dwóch nurków, którzy zaginęli w zalanej kopalni w Sobótce na Dolnym Śląsku. Ratownicy zlokalizowali także ciało trzeciego z zaginionych. W niedzielę (03.10) w kursie doszkalającym w zalanej kopalni brało udział sześć osób. Gdy dwoje z nich nie wypłynęło, trzeci nurek – instruktor ponownie zszedł pod wodę z butlą z tlenem, ale i on nie wypłynął. Akcję ratunkową utrudniały warunki panujące w kopalni. Woda jest mętna, a przez co widoczność jest bardzo ograniczona.

– Są tutaj nurkowie specjaliści, nie strażacy. Nasi strażacy, którzy mają uprawnienia i przeszkolenia do pracy w jaskiniach, byli w zabezpieczaniu tych nurków, którzy pracowali w wodzie. Tutaj jest bardzo dużo służb zaangażowanych. Są ratownicy PSP z Poznania plus specjaliści z ratownictwa wodno-nurkowego cywilnego -informował st. kpt. Tomasz Szwajnos ze straży pożarnej we Wrocławiu.

– Wszystkie informacje będziemy sprawdzać, także kwestie formalne. Czy obiekt był dopuszczony do prowadzenia takiej działalności, czy osoby posiadały odpowiednie uprawnienia. To wszystko będziemy sprawdzać pod kątem procesowym. Natychmiast po informacji o tym zdarzeniu poinformowano prokuraturę. Na miejscu był obecny prokurator – dodał sierż. szt. Krzysztof Marcjan z policji we Wrocławiu.dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.