Stopy procentowe znowu w górę. Co z kredytobiorcami?

Stopy procentowe w górę. Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie z 5,25 do 6,00 procent. To najwyższy poziom od czerwca 2008 roku.

Podczas poprzedniego, majowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła wówczas z 4,5 do 5,25 proc. Pierwsza z obecnego cyklu podwyżek nastąpiła w październiku 2021 roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc.

W środę Rada zdecydowała o podwyżce stóp o 75 punktów bazowych. To już dziewiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Stopa referencyjna wzrośnie do 6,00 proc., to najwyższy poziom od czerwca 2008 roku. Wówczas główna stopa NBP również wynosiła 6,00 proc.

Uchwała RPP wejdzie w życie w czwartek, 9 czerwca. Poziom stóp procentowych po środowej decyzji:

– stopa referencyjna 6,00 proc. w skali rocznej;

– stopa lombardowa 6,50 proc. w skali rocznej;

– stopa depozytowa 5,50 proc. w skali rocznej;

– stopa redyskonta weksli 6,05 proc. w skali rocznej;

– stopa dyskontowa weksli 6,10 proc. w skali rocznej.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego lipcowa podwyżka może być ostatnią. “W efekcie RPP zakończy cykl na poziomie 6,5 procent” – napisali.

Tymczasem ekonomiści ING Banku Śląskiego spodziewają się szczytu na poziomie 8,5 procent. “Nasz scenariusz nadal zakłada docelowe stopy na poziomie 8,5 procent. Wzrost inflacji bazowej wskazuje na silne efekty wtórne, co wymaga dalszych podwyżek” – stwierdzili przedstawiciele tego banku.

Wzrost stóp procentowych ma związek z szybko rosnącymi cenami. Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku wzrosły o 13,9 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 1,7 proc.