Statystyki CEEB: Kopciuchy trzymają się mocno

Ponad dwie trzecie użytkowanych w Polsce kotłów na paliwo stałe mieści się w najniższej – trzeciej – klasie sprawności energetycznej lub poniżej – wynika ze statystyk Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ogółem spośród blisko 9,8 mln już zewidencjonowanych źródeł ciepła w kraju aż 5,4 mln działa na paliwo stałe.

Jak wynika z danych dostępnych na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, do 5 lipca br. w systemie CEEB złożono 6 678 442 deklaracji. Blisko 4,4 mln z nich zostało wprowadzonych do systemu przez urzędników gminnych, pozostałe właściciele i zarządcy nieruchomości złożyli online.

Zdecydowaną większość zgłoszonych do CEEB źródeł ciepła stanowią urządzenia wykorzystujące paliwa stałe. Jest ich łącznie  5,36 mln. Najliczniej reprezentowane w tej kategorii są kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy), których jest blisko 3,4 mln (2,2 mln z ręcznym podawaniem paliwa i 1,1 mln z automatycznym). Ponadto w użyciu jest ponad milion kominków, kóz i ogrzewaczy powietrza na paliwo stałe, 435 tys. pieców kaflowych oraz ponad 520 tys. trzonów kuchennych, piecokuchni lub kuchni węglowych.

Najliczniejszą grupę wśród kotłów na paliwo stałe stanowią tzw. kopciuchy, czyli urządzenia mieszczące się w najniższej – trzeciej – klasie sprawności energetycznej lub urządzenia bezklasowe. Zewidencjonowano ich dotychczas 2,24 mln, podczas gdy kotłów należących do najmniej emisyjnej i najsprawniejszej energetycznie klasy Ekoprojekt (EcoDesign) zgłoszono zaledwie 62 tysiące. Urządzeń należących do piątej klasy sprawności emitujących o ok. 90 proc. zanieczyszczeń mniej niż klasa trzecia zadeklarowano do CEEB 534 tysiące.

Najpopularniejszym paliwem stałym pozostaje węgiel i paliwa węglopochodne. Do CEEB zgłoszono dotychczas blisko 2,6 mln urządzeń zasilanych tym paliwem. Drewno kawałkowe jest wykorzystywane w 1,8 mln kotłów, pellet drzewny w 292 tys., natomiast pozostałe rodzaje biomasy w 42 tysiącach instalacji.

Poza urządzeniami działającymi na paliwa stałe do CEEB zgłoszono dotychczas ponad 2,4 mln kotłów gazowych (a także bojlerów, podgrzewaczy przepływowych i kominków gazowych),  milion instalacji ogrzewania elektrycznego oraz bojlerów elektrycznych, 317 tys. kolektorów słonecznych do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania, 215 tys. pomp ciepła i 98 tys. kotłów olejowych. W przypadku nieco ponad 295 tys. deklaracji jako źródło ogrzewania wskazano miejską lub lokalną sieć ciepłowniczą.