Sofa z funkcją spania – praktyczne rozwiązanie do mieszkania

Piękne, praktyczne i funkcjonalne – takie powinny być meble w mieszkaniach, zwłaszcza tych mniejszych, gdzie cenny jest każdy centymetr kwadratowy. Często jedno pomieszczenie pełni kilka funkcji, przez co i meble są wielofunkcyjne. Praktyczna propozycja mebli do mieszkania, czyli sofa z funkcją spania to rozwiązanie spotykane często w polskich warunkach. Czym się cechuje ten rodzaj mebla, jakie modele są chętnie wybierane, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie rozkładanej sofy?

Współczesne sofy z funkcją spania – estetyka i funkcjonalność

Sofy z funkcją spania dostępne w sklepach cechuje stabilna, przemyślana konstrukcja i najczęściej wysoka estetyka wykonania. Warto stawiać na meble od sprawdzonych producentów, a przy wyborze nie kierować się jedynie ceną. Dobrej jakości sofa będzie miała szereg praktycznych rozwiązań, uzależnionych od aktualnych potrzeb przyszłego użytkownika, na przykład:

  1. solidne sprężyny, pianka zapewniające komfort siedzenia oraz leżenia na długi czas,
  2. hydrofobowa tkanina obiciowa, która wspiera utrzymanie w czystości,
  3. szeroki wybór kolorystyki oraz typów obić,
  4. dodatkowe poduszki, oparcie, regulowane podłokietniki,
  5. wygodny system rozkładania,
  6. pojemnik na pościel.

Dobrze dobrany mebel pozwoli na optymalne zagospodarowanie przestrzeni salonu, sypialni czy pokoju gościnnego.

Aktualne trendy w meblach tapicerowanych z funkcją spania

Współczesne sofy rozkładane dostępne są w bardzo zróżnicowanej stylistyce i wykończeniu. Dzięki temu można urządzić przestrzeń zgodną z aktualnymi trendami, ale również bardziej ponadczasową, uniwersalną. Można znaleźć naturalne sofy wpisujące się w styl skandynawski, proste i funkcjonalne modele idealnie pasujące do minimalistycznych wnętrz, a także bardziej ozdobne, z zamszowymi obiciami czy ciekawymi pikowaniami albo przeszyciami pasujące do pokojów glamour i nowoczesnych. Detale takie jak wspomniane ozdobne przeszycia, pikowania, nóżki, a także ciekawe optycznie tkaniny typu zamsz odbijające na różny sposób światło decydują o ostatecznym odbiorze mebla.

Co jest ważne przy zakupie rozkładanej sofy?

Kiedy przychodzi do decyzji o wyborze mebli tapicerowanych do wypoczynku i spania, trzeba uwzględnić wiele aspektów. Wbrew pozorom to nie tylko kwestia koloru i wymiarów nowej sofy z funkcją spania. Ważne są również informacje o powierzchni spania – jej szerokości i długości, rodzaju wypełnienia stanowiącego podparcie dla użytkowników. Tkanina obiciowa mebla może mieć zwiększoną wytrzymałość na przetarcia, czy też odporność na działanie brudu i wody. Jakość mebla decyduje o jego trwałości i estetyce przez cały okres użytkowania, dlatego nie warto kupować najtańszych, ekonomicznych rozwiązań. W wielu wypadkach bardzo ważny jest również pojemnik lub pojemniki, schowki w sofie, aby można było w nich przechowywać poduszki czy pościel. Sposób rozkładania sofy, jego poziom trudności jest szczególnie ważny, gdy sofa będzie często użytkowana. Nie bez znaczenia pozostaje także styl mebla, jego dopasowanie do innych elementów wystroju wnętrza.