Śmierć trzech młodych mężczyzn na Dolnym Śląsku. Policja odpowiadała na pytania przed sejmową komisją

Na Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przedstawiciele policji i MSWiA przekazali informacje o toczących się postępowaniach w sprawach śmierci trzech młodych mężczyzn, do których doszło po interwencjach dolnośląskich policjantów. Mimo wielu zadanych pytań, nadal niewyjaśniona została sprawa całości nagrania z interwencji funkcjonariuszy w mieszkaniu 29-letniego Łukasza z Wrocławia. Wciąż nie wiadomo, co widać na fragmencie nagrania, którego policja nie zdecydowała się opublikować.

 

Wtorkowe posiedzenie komisji, poświęcone działaniom policji na Dolnym Śląsku, było już kolejnym w tej sprawie. Przypomnijmy, na przełomie lipca i sierpnia, w odstępie ledwie tygodnia, bezpośrednio po policyjnych interwencjach życie straciło trzech młodych mężczyzn: 34-letni Bartosz z Lubina oraz 29-letni Łukasz i 25-letni Dmytro – obaj mieszkający we Wrocławiu.

Zastępca komendanta głównego przeszedł przekazał ustalenia ws. interwencji wobec 34-letniego Bartosza z Lubina. Mówił między innymi o “wysokim stopniu trudności interwencji” i prawidłowości użycia środków przymusu bezpośredniego. Ocenił, że taktyka i technika policjantów “nie budziła zastrzeżeń”.

Posiedzenie komisji podsumował Jan Szopiński z Lewicy.

– Nie może być tak, żeby Polacy boja się prosić policję o interwencję, bo policja powinna zapewnić wszystkim bezpieczeństwo – podkreślił poseł.