Skandal w szpitalu: Chirurg amputuje palec przy pomocy sprzątaczki

Niemiecki chirurg ze Szpitala Uniwersyteckiego w Moguncji przeprowadził niebezpieczny zabieg amputacji małego palca u nogi pacjentki, korzystając z pomocy niekwalifikowanej sprzątaczki, pomimo braku wykwalifikowanego personelu medycznego. Incydent ten miał miejsce w październiku 2020 roku, ale dopiero teraz, dzięki regionalnej telewizji publicznej SWR, sprawa wyszła na jaw.

Dyrektor szpitala potwierdził, że pomimo braku komplikacji związanych z operacją, chirurg nieuzasadnione zdecydował się na przeprowadzenie zabiegu bez odpowiedniego personelu pomocniczego.

Zdarzenie to wywołało duże oburzenie i kontrowersje w społeczności medycznej. Przyznanie się dyrektora do tego błędu i ukaranie chirurga zwolnieniem z pracy podkreśla powagę sytuacji. Jak powiedział Pfeiffer, przedstawiciel agencji DPA: “To nigdy nie powinno się zdarzyć”.

Podczas gdy 80-letnia pacjentka otrzymywała miejscowe znieczulenie, zaczęła się niepokoić, co zmusiło chirurga do poproszenia o pomoc młodej sprzątaczki znajdującej się w pobliżu. Poprosił ją, aby trzymała nogę chorej i podawała mu narzędzia chirurgiczne. Ta “asystentka” nie miała żadnego wcześniejszego doświadczenia medycznego.

Dyrektor szpitala dowiedział się o nieodpowiedzialnym działaniu chirurga, kiedy zobaczył sprzątaczkę trzymającą w ręku zakrwawione waciki na sali operacyjnej. Ten skandaliczny incydent podkreśla poważne problemy zorganizacyjne i bezpieczeństwo pacjentów w Szpitalu Uniwersyteckim w Moguncji.