Sejm wybrał członków neo-KRS bis. “Haniebna wrzutka”, głosowanie niespodziewanie dodane do harmonogramu

Sejm głosami PiS, Kukiz’15 i dwóch posłów niezrzeszonych wybrał w czwartek 15 sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa. – To dalsze niszczenie praworządności, dalsze pogłębianie konfliktu z Unią Europejską, coraz większe sumy odszkodowań za wasze bezprawne działania – krytykowała rządzących posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Głosowanie w tej sprawie zostało dodane do harmonogramu posiedzenia. Posłanka KO nazwała to “haniebną wrzutką i łamaniem konstytucji”.

“Za” zagłosowało 233 posłów – 228 z PiS, trzech posłów z Kukiz’15 i dwóch niezrzeszonych. “Przeciw” było 224, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Do KRS wybrano większość obecnego składu Rady – na liście znalazło się 11 spośród 15 sędziów-członków Rady: Katarzyna Chmura, Dariusz Drajewicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Ewa Łąpińska, Zbigniew Łupina, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i aktualny przewodniczący KRS Paweł Styrna. Niektóre z tych nazwisk -Nawacki, Drajewicz i Puchalski – pojawiały się w kontekście afery hejterskiej.

Listę uzupełniło czworo sędziów: była wiceminister sprawiedliwości i sędzia NSA Anna Dalkowska, sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza Irena Bochniak, sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Targu Krystyna Morawa-Fryźlewicz i sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Stanisław Zdun. Wszystkich 15 kandydatów zostało zgłoszonych przez klub Prawa i Sprawiedliwości i prezydium Sejmu.