Sędziowie z Olsztyna nie chcą orzekać z nominatem nowej KRS.

Coraz więcej sędziów nie chce orzekać z osobami powołanymi przez nową KRS. Oświadczenie w tej sprawie złożyło dwoje sędziów z Olsztyna. Kierownictwo sądu zapowiedziało, że nie wyciągnie wobec nich konsekwencji. Podobne orzeczenie skierował do prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie sędzia Waldemar Żurek. Wcześniej za taką odmowę warszawski sędzia Piotr Gąciarek został odsunięty od orzekania na 30 dni, grozi mu także postępowanie dyscyplinarne.

– Sędziowie w swoim oświadczeniu wskazywali, że w trosce o dobro wymiaru sprawiedliwości i o godność statusy sędziego, nie mogą się zgodzić na orzekanie z sędzią, co do którego mogą być wątpliwości czy został powołany we właściwym trybie – wyjaśnił Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

W obronie sędziego stanął przewodniczący nowej KRS Paweł Styrna. – Stajemy po stronie wszystkich sędziów, których inwestytura jest kwestionowana przez kogokolwiek. Siedzowie, którzy są powoływani na wniosek obecnej Rady, przeszli bardzo szczegółową drogę konkursowa i niespalenia wszystkie wymagania formalne i ich kompetencje merytoryczne były oceniane przez Radę – zapewnił Styrna.