Telewizory Neo QLED , dzięki zastosowanym w nich nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, oferują jakość wyprzedzającą wiele konkurencyjnych produktów. Wiedza i wieloletnie doświadczenie
w obszarze rozwoju technologii obrazowania pozwoliły firmie Samsung opracować m.in. innowacyjne diody Quantum Mini LED. Są one 40-krotnie mniejsze od diod konwencjonalnych, co umożliwia ich gęstsze upakowanie na matrycy. Więcej diod to o wiele bardziej precyzyjna kontrola podświetlenia, pozwalająca uzyskać bardziej szczegółowy obraz, charakteryzujący się wyrazistymi kolorami i głęboką czernią. Na tak wyśrubowane parametry obrazu składa się nie tylko ilość stref i diod, ale także algorytmy, które nimi sterują.
Za należytą jakość obrazu (i dźwięku!) odpowiada także zastosowany w telewizorach Neo QLED procesor NQ4 2. generacji, wspomagany przez AI. Inteligentne algorytmy procesora są w stanie ulepszyć treść w jakości SD czy Full HD do rozdzielczości zbliżonej do 4K[1], a wbudowane sieci neuronowe można nauczyć za sprawą Trybu Adaptacyjnego AI , jak lubimy oglądać filmy czy sport. Procesor NQ4 AI automatycznie wykrywa rodzaj wyświetlanej treści (sport, film lub treści ogólne) i samodzielnie dostosowuje ustawienia obrazu do preferencji użytkownika[2].
W ramach serii Samsung Neo QLED na 2024 r. dostępne są cztery modele telewizorów. QN85D
i QN95D można nabyć w jednym z czterech wariantów przekątnej (55, 65, 75 i 85 cali). Model QN92D jest oferowany w pięciu rozmiarach: począwszy od 43, przez 50, 55 i 65, na 75 calach kończąc.
W wypadku modelu QN90D Samsung przewidział aż siedem odsłon: od 43-calowej po monumentalne 98 cali. Ekran o takiej wielkości zapewni niezapomniane wrażenia z oglądania dowolnych treści,
a stosowany w połączeniu z konsolą do gier – pozwoli całkowicie zanurzyć się w wirtualnym świecie. Poruszanie się po menu telewizora ułatwi sterowanie za pośrednictwem komend głosowych w języku polskim dostępne w telewizorach Noe QLED z 2024 roku. Po naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku „Mikrofon” na pilocie należy wypowiedzieć żądaną komendę. Komendy można podzielić na 9 głównych kategorii: Kanały, Głośność, Źródło, Otwieranie ustawień / aplikacji, Nawigacja, Multimedia, Wyłączenie telewizora, Wyszukiwanie w YouTube/ Internecie, Pogoda. Możemy przykładowo użyć takich komend jak: „Przełącz na telewizję”, „Kanał pięć”, „Kanał w górę”, „Poprzedni kanał” czy też „Głośność 15” , „Wycisz”, „Przywróć głos”. Można też uruchamiać niektóre aplikacje, w tym Netflix, Max, Player i inne zainstalowane w telewizorze oraz przyśpieszy wyszukiwanie treści w YouTubie.
Excellence Line – dla prawdziwych koneserów
Pod względem technicznym do rodziny Neo QLED 2024 należą jeszcze dwa telewizory: QN800D
i QN900D, jednak z uwagi na zastosowanie w nich najbardziej zaawansowanych rozwiązań uzyskały one osobne oznaczenie – Excellence Line. To najbardziej luksusowe pozycje w portfolio Samsung.
W modelach tych zastosowano m.in. jeszcze potężniejsze procesory AI (odpowiednio NQ8 Gen2 NQ8 Gen3). Ekrany, nie dość że potrafią wyświetlić materiał w rozdzielczości 8K, to jeszcze za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji, w ramach funkcji Skalowanie AI 8K[3], ulepszą treści niższej jakości do rozdzielczości zbliżonej do 8K.
Procesory NQ8 AI wykorzystują też sztuczną inteligencję do wyostrzania obiektów i tekstu oraz upłynniania ruchu – funkcja Upłynniacz Ruchu zapewnia płynny i wyraźny ruch szybko poruszających się obiektów, co czyni ją niezastąpioną do komfortowego oglądania filmów akcji czy zawodów sportowych.
Producentowi udało się jeszcze udoskonalić technologię kropek kwantowych – system podświetlenia w telewizorach Excellence Line (Quantum Mini LED PRO) charakteryzuje się półtorakrotnie większą liczbą stref oświetlenia w porównaniu ze zwykłą technologią Quantum MiniLED, co jeszcze bardziej poprawia szczegółowość obrazu.
Rozwiązania na każdą okazję
Samsung przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa produkowanych urządzeń. Potwierdzeniem tego podejścia w telewizorach – w tym również w reprezentantach serii Neo QLED i Excellence Line – jest zastosowanie certyfikowanego przez wiele agencji rządowych systemu Samsung Knox w celu ochrony danych osobowych, kodów PIN i haseł użytkownika.
System Tizen Smart OS to ogólnie mocna strona wszystkich telewizorów Samsung, oferuje bowiem liczne aplikacje i ułatwienia dla ich posiadaczy. Przykładowo, dzięki dostępnemu w nim modułowi Smart Things ekran może bezproblemowo współpracować i komunikować się z innymi urządzeniami elektronicznymi i Smart Home – nie tylko produkowanymi przez Samsung. Obecnie na liście obsługiwanych w ten sposób urządzeń IoT znajduje się ponad 300 pozycji.
Z kolei gracze z pewnością docenią funkcję Panel Gracza – pozwala on błyskawicznie i w wygodny sposób zmieniać niektóre ustawienia w grach takich, w tym ultraszeroki widok, bez opuszczania gry. Panel został wzbogacony o tryby dedykowane różnym rodzajom gier oraz o tryb powiększania, dzięki czemu wirtualna rozrywka będzie jeszcze bardziej porywająca. Telewizory Neo QLED automatycznie wykrywają również typy gier i samodzielnie dostosowują ustawienia odpowiednie dla każdego z nich.[4]
Pilot solarny, certyfikowane, bezpieczne aplikacje, ochrona danych użytkownika, stale doskonalone menu, bardzo dobra współpraca z konsolami, soundbarami i innymi urządzenia to tylko niektóre wyróżniki telewizorów Samsung, które są co roku doskonalone i wyposażane w nowe funkcje. Seria Neo QLED jest tego doskonałym przykładem i wzorem dopasowania funkcjonalności i ceny.
[1] Jakość oglądania może się różnić w zależności od rodzaju treści i formatu. Skalowanie może nie mieć zastosowania do połączenia z komputerem oraz Trybu Gry.
[2] Funkcja dostępne od maja 2024 r. Niektóre serwisy streamingowe i VOD mogą przewidywać ograniczenia związane ze zmianą ustawień obrazu.
[3] Funkcja Skalowanie AI 8K dostępna w modelu QN800D w oparciu o 256 sieci neuronowych; w modelu QN900D Skalowanie 8K AI Pro odbywa się w oparciu o 512 sieci neuronowych
[4] Funkcja Automatyczny Tryb Gry AI jest dostępna jedynie dla niektórych gier na konsolę.