Sądowa batalia wokół budowy zamku w Stobnicy. Pierwsze decyzje sądu

Przed sądem w Obornikach ruszył proces sześciu osób oskarżonych w związku ze sprawą budowy zamku w Stobnicy, która prowadzona jest na terenie programu Natura 2000. Przed pierwszą rozprawą obrońcy wszystkich oskarżonych złożyli wnioski o umorzenie postępowania.

Sąd zdecydował jednak, żeby sprawy trojga oskarżonych – Iwony P., pracownicy powiatowego nadzoru budowlanego w Obornikach, Marka J. I Bernadety G., pracowników wydziału architektury i budownictwa Starostwa Powiatowego w Obornikach – skierować do osobnego rozpatrzenia.

– Obrona wskazywała już dwukrotnie, że to postępowanie ma charakter administracyjny. Ja pozwolę sobie stwierdzić, że obok tego to postępowanie, a przynajmniej w zamyśle oskarżycielskim ma wymiar wręcz polityczny. Oto bowiem z niczego oskarżyciel uznał, że dopuszczono się jakiegoś karygodnego przestępstwa. Na siłę starano się wynaleźć przepis, który pasowałby pod to, ażeby postawić wszystkich państwa siedzących na ławie oskarżonych w stan oskarżenia – mówił obrońca Iwony P.

Wobec trojga pozostałych oskarżonych – Pawła N., Dymitra N. oraz Waldemara S. – postępowanie zostało umorzone.