Rzecznik rządu: Ten okres przejściowy do czasu, kiedy Komisja Europejska zaakceptuje Krajowy Plan Odbudowy, nie jest kluczowy

Na dziś w Parlamencie Europejskim zaplanowane jest głosowanie nad projektem rezolucji w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. zgodności prawa unijnego z polskim. Eurodeputowani określają go jako “zamach na europejską wspólnotę”. W treści rezolucji zawarty jest apel do Komisji Europejskiej, by nie akceptowała polskiego planu odbudowy, a co za tym idzie – wstrzymała miliardy euro dla Polski. O sprawę pytany był rzecznik rządu Piotr Müller.

– Nie ma podstaw prawnych do tego, żeby ktokolwiek z Komisji Europejskiej oczekiwał, że warunkiem wypłaty Krajowego Planu Odbudowy jest podejmowanie działań w tym obszarze. Takie działanie można podejmować, jeżeli chodzi o procedury wstrzymywania środków w ramach określonych procedur określonych traktatami. Jeżeli chodzi o działania Komisji Europejskiej, to w tej chwili można się spodziewać różnych wariantów, łącznie z tym, że faktycznie w tym roku samej zaliczki nie będzie. Natomiast to akurat w perspektywie kilku miesięcy nie jest najważniejsze. Bo akurat środki płynnościowe Polska na ten okres ma. Ten okres przejściowy do czasu, kiedy Komisja Europejska zaakceptuje Krajowy Plan Odbudowy, nie jest kluczowy – oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller.