Rusza proces ws. afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wśród pozwanych Ziobro

Dziś rusza proces ws. afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Sędzia Krystian Markiewicz wytoczył go między innymi Zbigniewowi Ziobrze.

Markiewicz – profesor Uniwersytetu Śląskiego i prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich “Iustitia” – pozwał nie tylko Ziobrę, ale też pięciu sędziów, których nazwiska pojawiały się w kontekście afery. Chodzi między innymi o bliskiego współpracownika Zbigniewa Ziobry, sędziego Łukasza Piebiaka, który stracił funkcję wiceministra sprawiedliwości po podejrzeniach o organizowanie hejtu wobec niektórych sędziów.

Markiewicz całej szóstce zarzuca szerzenie zorganizowanej kampanii nienawiści. Dotyczy to głównie treści, które tworzyli sędziowie, wchodzący w skład grupy Kasta utworzonej na jednym z internetowych komunikatorów. Zdaniem Markiewicza, mieli oni zlecać i preparować kłamliwe materiały na jego temat, a także innych niezależnych od władzy sędziów.

Choć pozew jest z końca 2019 roku, to dopiero dziś odbędzie się pierwsza rozprawa w tej sprawie. Przez ponad rok ze sprawy wyłączali się kolejni sędziowie.