Rosyjska agresja na Ukrainie: Wysadzenie zapory na Dnieprze grozi powodzią i katastrofą humanitarną

Siły rosyjskie wysadziły w powietrze zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce w okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy – poinformowała ukraińska armia.

Ten akt agresji wywołał poważne konsekwencje, w tym zagrożenie powodzią i ewakuację mieszkańców.

W wyniku wysadzenia zapory przez rosyjską armię, Kachowska Elektrownia Wodna została zniszczona, a woda zaczęła gromadzić się i zalewać pobliskie tereny. Władze lokalne donoszą, że wiele miejscowości, takich jak Tiahynka, Lwowe, Odradokamianka, Iwaniwka, Mykilske Tokariwka, Poniatiwka, Biłozerka oraz dzielnica Wyspa miasta Chersoń, zostało całkowicie lub częściowo zalanych. Prawy brzeg Chersońszczyzny znalazł się w strefie krytycznej, a około 16 tysięcy osób jest zagrożonych.

Władze obwodu chersońskiego podjęły działania w celu ewakuacji mieszkańców z zagrożonych obszarów. Ludzie są przewożeni do Chersonia i Mikołajowa, a stamtąd są transportowani pociągami do innych miast Ukrainy. Sytuacja jest bardzo poważna, gdyż zapora na Dnieprze, zlokalizowana w Nowej Kachowce, jest kluczowym elementem infrastruktury regionu. Została ona ukończona w 1956 roku i ma 30 metrów wysokości oraz 3,2 kilometra długości. Kachowska Elektrownia Wodna jest częścią tej zapory.

Spiętrzenie utworzyło ogromny Zbiornik Kachowski, który rozciąga się na długości 240 kilometrów i zasila wodą duże obszary południowej Ukrainy, w tym okupowany Krym i Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze, która również jest kontrolowana przez okupantów. Zbiornik ma powierzchnię 2155 kilometrów kwadratowych i pojemność 18,2 miliarda metrów sześciennych wody.

Zapora w Nowej Kachowce jest częścią większego kompleksu zaporowego na Dnieprze, który składa się z sześciu tam. Jest to druga co do wielkości tama na rzece Dniepr i najbardziej na południe wysunięta zapora na tym obszarze. Kachowska Elektrownia Wodna dysponuje sześcioma turbinami o łącznej mocy 334 megawatów.

Ponadto, wysadzenie zapory na Dnieprze ma poważne konsekwencje dla całego regionu. Nie tylko zostanie utracona znaczna część dostaw energii elektrycznej, ale również zalane zostaną drogi i linie kolejowe, utrudniając komunikację i transport. To kolejny cios dla gospodarki Ukrainy, która już zmaga się z trudnościami spowodowanymi przez rosyjską inwazję.