Rosjanie otworzyli ogień w pobliżu największej elektrowni atomowej w Europie

Wojsko rosyjskie otworzyło w czwartek ogień w Enerhodarze, w pobliżu największej w Europie elektrowni atomowej – poinformował doradca ukraińskiego MSW Anton Herszczenko. – Rosyjskie czołgi wjeżdżają do Zaporoża – dodał.

Wcześniej policja informowała, że rosyjskie wojsko zintensyfikowało próby przejęcia kontroli nad Zaporoską Elektrownią Atomową.

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi wezwał w czwartek do natychmiastowego zaprzestania walk w Enerhodarze na Ukrainie i powstrzymanie się od przemocy w pobliżu leżącej nieopodal Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. 

 

Ukraina poinformowała w czwartek MAEA, że duża liczba rosyjskich czołgów i piechoty “przedarła się przez blokadę” do Enerhodaru, położonego kilka kilometrów od elektrowni – poinformował Grossi w komunikacie.

Dodano, że – według informacji strony ukraińskiej – na ulicach Enerhodaru i na drodze do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej trwają walki, a sytuacja jest “krytyczna”.

“MAEA pozostaje w kontakcie ze stroną ukraińską i innymi krajami, by zapewnić maksymalną możliwą pomoc Ukrainie w utrzymaniu bezpieczeństwa jądrowego w tych trudnych warunkach” – podkreśliła Agencja

W czwartek rano szef ukraińskiego operatora elektrowni jądrowych, Enerhoatomu poinformował, że rosyjski plan zdobycia największej w Europie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie powiódł się. 

“Dzisiaj sytuacja jest taka, że rosyjscy najeźdźcy wyszli, aby negocjować z kierownictwem miasta. Mówią, że mają od swoich dowódców zadanie zająć miasto Enerhodar (położone obok elektrowni – red.). Mówią nawet, że muszą tylko wejść do miasta, zrobić sobie zdjęcie na tle Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i wysłać odpowiedni raport do dowództwa” – napisał na Facebooku Petro Kotin.