Rosja i Ukraina wymieniły więźniów wojennych

Rosja i Ukraina dokonały wymiany więźniów przetrzymywanych na terytorium obydwu państw. Do ojczyzny wrócił między innymi ukraiński reżyser Ołeh Sencow, a także 24 marynarzy zatrzymanych w zeszłym roku przez rosyjskie służby w Cieśninie Kerczeńskiej.

Rosja i Ukraina wymieniły po 35 więźniów. Samoloty z rosyjskimi i ukraińskimi więźniami na pokładzie wylądowały na lotniskach Wnukowo w Moskwie i Boryspil nieopodal Kijowa.

Jednym z więźniów przekazanych stronie rosyjskiej jest były dowódca wojsk obrony przeciwlotniczej donieckich separatystów Wołodymyr Cemach, uznany za ważnego świadka w śledztwie dotyczącym zestrzelenia nad Donbasem w lipcu 2014 roku malezyjskiego boeinga. W katastrofie zginęło 298 osób, głównie obywateli Holandii. Wcześniej grupa posłów Parlamentu Europejskiego apelowała do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, by nie wymieniał Cemacha.

Holenderscy prokuratorzy próbowali przekonać władze w Kijowie, by nie pozwalały Cemachowi na podróż do Rosji, obawiając się, że może to zagrozić śledztwu w sprawie lotu MH17 – przypomniała agencja Reutera. Wymiana więźniów rozpoczęła się w sobotę rano, kiedy sprzed moskiewskiego więzienia Lefortowo wyjechały dwa autobusy z przyciemnionymi szybami. Radio Echo Moskwy relacjonowało, że znajdują się w nich ukraińscy więźniowie, wytypowani do wymiany.

Później rosyjskie agencje przekazały, że na lotnisku Wnukowo w Moskwie i Boryspil pod Kijowem pojawiły się rządowe samoloty z obydwu państw. Maszyny zabrały na pokład zwalnianych więźniów. Wylądowały w Moskwie i Kijowie około godz. 13.30 czasu moskiewskiego (godz. 12.30 w Polsce). Cała procedura wymiany zajęła około czterech godzin.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało w sobotnim komunikacie, że “z zadowoleniem przyjęło powrót na Ukrainę przetrzymywanych przez władze Federacji Rosyjskiej obywateli Ukrainy”.

“Stało się to dzięki wysiłkom władz ukraińskich oraz ustawicznym działaniom społeczności międzynarodowej, która stanowczo domagała się od władz rosyjskich zwolnienia więźniów. Przetrzymywanie tych więźniów przez Federację Rosyjską było przejawem łamania prawa międzynarodowego i stało w sprzeczności z wartościami ogólnoludzkimi i zasadami cywilizowanego świata” – napisało MSZ.

Także szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że z ulgą przyjął uwolnienie przez władze Rosji ukraińskiego filmowca Ołeha Sencowa i ukraińskich marynarzy. 

“Podtrzymuję mój apel do Rosji o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych

napisał na Twitterze Donald Tusk

Radość z wymiany więźniów, której dokonały w sobotę Rosja i Ukraina wyraził prezydent USA Donald Trump. Pogratulował władzom obu krajów i ocenił, że być może był to “pierwszy olbrzymi krok” w kierunku osiągnięcia pokoju w konflikcie między tymi państwami.