Rondo Praw Kobiet w Sosnowcu

Rondo w centrum Sosnowca – u zbiegu ulic Piłsudskiego, 3 Maja oraz Sienkiewicza – ma wkrótce nosić nazwę Ronda Praw Kobiet. Lokalizację wskazali przedstawiciele lokalnych władz po konsultacjach z przedstawicielkami organizacji społecznej „Dziewuchy z Sosnowca” – podał w piątek magistrat.

Kilka tygodni temu “Dziewuchy z Sosnowca” złożyły petycję, by prawa kobiet upamiętniało rondo powstające nad drogą krajową nr 94. Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zaprosił przedstawicielki organizacji na spotkanie, by przedstawić swoją propozycję. “Wspólnie doszliśmy do kompromisu i takie rondo powstanie w centrum Sosnowca” – powiedział Chęciński.

Nazwę Ronda Praw Kobiet otrzyma rondo u zbiegu ulic: Piłsudskiego, 3 Maja oraz Sienkiewicza, tuż przy Placu Ćwierka. W przejściu pod rondem pojawi się galeria znanych sosnowiczanek, których życie i działalność wzmacniały pozycję kobiet w społeczeństwie.

“Utworzenie tego rodzaju przestrzeni przyczyni się do dostrzeżenia obecności kobiet nie tylko w znaczeniu literalnym na ulicach Sosnowca, ale z wielką dumą stanie się symbolem honorującym ich długotrwałą walkę o równouprawnienie względem mężczyzn” – wskazują “Dziewuchy z Sosnowca”.

Chęciński zaznaczył, że nadanie nazwy rondu poprzedzą konsultacje z radnymi. Jak zapewnił, będzie rekomendował przyjęcie zaproponowanej nazwy.

Dziewuchy z Sosnowca wyraziły nadzieję, że nowa lokalizacja spotka się z pozytywnym odbiorem mieszkańców, zwłaszcza przez sosnowiczanki. “Wierzymy również, że żaden z mieszkańców nie poczuje się rozczarowany i pokrzywdzony wynikami ustaleń względem wybranego miejsca. Ostatnie, czego byśmy chcieli, to dzielić naszą wspólnotę” – oświadczyły “Dziewuchy z Sosnowca”.

Sosnowiec jest kolejnym miastem w woj. śląskim, w którym mają zostać uhonorowane prawa kobiet. Na początku grudnia ub.r. uchwałę w sprawie nadania takiej nazwy rondu w Częstochowie przyjęli tamtejsi radni. Nazwę Praw Kobiet będzie nosiło rondo przy dworcu PKP Stradom, które powstało niedawno przy okazji budowy centrum przesiadkowego. (PAP)