“Przestaliśmy się bać, lekceważymy zasady, rygory”. Czwarta fala pandemii nabiera rozpędu

Czwarta fala pandemii koronawirusa w Polsce nabiera rozpędu. W czwartek ministerstwo zdrowia poinformowało o blisko tysiącu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najgorzej jest w województwach, gdzie poziom zaszczepienia jest najniższy w kraju. Na Podkarpaciu zajęta jest jedna trzecia łóżek covidowych i co czwarty respirator.

 

Sytuacja epidemiczna w regionie ulega zmianie na niekorzyść. Obserwuję w trakcie 5 tygodni stały wzrost hospitalizowanych. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie bazy łóżkowej, nie ma ryzyka – zapewnila wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

Mamy przeważnie 50 pacjentów na 66 dedykowanych łóżek, mniej więcej na takim poziomie jest stabilizacja. Pacjenci są przeważnie w wieku powyżej 40 roku życia, niestety niezaszczepieni – mówił Łukasz Wais z Centrum Medycznego w Łańcucie.

“Niepokojące jest to, że ilość tych zachorowań jest coraz większa, natomiast czwarta fala spowodowała chyba największą szkodę – przestaliśmy się bać, lekceważymy zasady, rygory” – zauważa Józef Szczęch, dyrektor ds. medycznych z Centrum Medycznego w Łańcucie.