Przełomowy przeszczep w Polsce: pierwszy transplant fragmentu wątroby od dorosłego dawcy dla dorosłego biorcy

Historia Wiktora Pluty, piłkarza czwartoligowego klubu Granat Skarżysko-Kamienna, stała się symbolem nadziei i nowego rozdziału w polskiej transplantologii.

Dzięki niesamowitemu gestowi jego starszej siostry Karoliny, Wiktor otrzymał nową wątrobę, a ta pionierska operacja stanowi przełom w polskim systemie medycznym. To pierwszy taki przypadek, w którym dorosły dawca przekazał fragment swojej wątroby dorosłemu biorcy.

Wiktor, będący zaledwie pięć dni po operacji, czuje się dobrze i planuje wrócić do sportu oraz dokończyć naukę w technikum. Jego siostra, od której lekarze pobrali aż 65% wątroby, zgodziła się na to bez wahania. Operację przeprowadzono w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie, które dotychczas przeprowadzało przeszczepy od dorosłych dawców tylko dla dzieci.

Nowy etap w polskiej transplantologii

Profesor Michał Grąt z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że przeszczep od żywego dawcy to skomplikowana procedura, obarczona większym ryzykiem niż pobranie innych narządów, jak nerki. Nowy program transplantacyjny daje jednak nadzieję na większą dostępność narządów, ponieważ wątroba, dzięki swojej wyjątkowej zdolności do regeneracji, może odrosnąć w krótkim czasie. To otwiera drzwi do kolejnych tego typu operacji w Polsce.

Przeszczep wątroby od dorosłego dawcy dla dorosłego biorcy to krok milowy w polskiej medycynie, który zbliża nas do standardów światowych. Ośrodki na całym świecie wykonują setki takich operacji rocznie, a teraz dzięki tej pionierskiej operacji, Polska staje się częścią tego elitarnego grona.

Rodzina Plutów, choć przeszła przez ciężkie chwile, teraz patrzy w przyszłość z nadzieją i wdzięcznością. Karolina, która już została wypisana ze szpitala, dokonała niezwykłego gestu, ratując życie swojego brata i inspirując innych.