Prezydenci Polski i Łotwy o inicjatywie powołania trybunału ws. rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie

Bezpieczeństwo, współpraca gospodarcza, rozwój infrastruktury- m.in. o tym Andrzej Duda rozmawiał w Rydze z prezydentem Łotwy. Prezydenci podkreślali dalsze wsparcie dla Ukrainy, mówili też o konieczności ukarania Rosji za popełnione zbrodnie wojenne i konkretnych działaniach w tej kwestii.

 

– Ukraińcy walczą za nas, za Polskę, za Łotwę, za całą Europę, ale powiedziałbym również za cały świat zachodni. i to jest nasza odpowiedzialność, żeby zrobić wszystko co możliwe, żeby pomóc Ukrainie wygrać tę walkę – podkreślił łotewski prezydent Egils Levits.

Egils Levits powiedział o inicjatywie powołania specjalnego Trybunału Karnego, którego zadaniem byłoby osądzenie winnych zbrodni wojennych w Ukrainie. – W obliczu przygotowań do szczytu NATO w lipcu w Wilnie mówiliśmy o tym, że musimy ukarać tych, którzy doprowadzili do tej wojny, zarówno na arenie europejskiej, jak i międzynarodowej, powinien zostać utworzony trybunał, specjalny trybunał na osądzenie zbrodni wojennych. Być może będzie to pod auspicjami NATO, a być może są możliwe inne warianty – zaznaczył Levits.

Prezydent Duda podkreślił, że przyłącza się do tej inicjatywy.
 
– Jako prawnicy rozmawiając także z ekspertami wiemy doskonale, że istnieje pewna luka w zakresie prawa międzynarodowego, która nie pozwala postawić zbrodniarzy rosyjskich tej wojny przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym – powiedział Andrzej Duda