Premier Finlandii: Byliśmy naiwni ws. Rosji. Powinniśmy słuchać krajów bałtyckich i Polski

– Byliśmy naiwni jeśli chodzi o Rosję. Powinniśmy byli uważniej słuchać naszych przyjaciół z krajów bałtyckich i Polski – powiedziała szefowa fińskiego rządu Sanna Marinpodczas swojego wystąpienia w debacie w Parlamencie Europejskim.

– Wojna pokazała, jak ważne dla Europy jest posiadanie własnej produkcji sprzętu obronnego i jak bardzo jesteśmy wrażliwi, jeśli chodzi o energię. Musimy przyznać, jak naiwni byliśmy w stosunku do Rosji i jak bardzo myliliśmy się w naszych wyobrażeniach o działaniach Rosji. Powinniśmy byli uważniej słuchać naszych przyjaciół z krajów bałtyckich i Polski, żyjących pod rządami sowieckimi. Razem płacimy teraz wysoką cenę za naszą zależność od rosyjskiej energii – powiedziała.

Jak powiedziała, Ukraina wygra tę wojnę przy wsparciu UE.

Jej zdaniem teraz bardziej niż kiedykolwiek UE potrzebuje jedności, ponieważ Rosja używa energii jako broni przeciwko Europie. 

 

– Szantażowanie naszych społeczeństw poprzez dostawy energii jest sposobem na osłabienie europejskiego poparcia dla Ukrainy i rozbicie naszej jedności. Putinowi nie może się to udać. Wykorzystywanie energii do szantażowania nas jest dla Rosji krótkowzroczną strategią. Trwający kryzys energetyczny po prostu przyspieszy odejście Europy od rosyjskich paliw kopalnych. Swoją wojną Rosja niszczy swoją gospodarkę i przyszłość. Rosja złamała nasze zaufanie. Nawet gdyby wojna skończyła się dzisiaj, nasze zaufanie nie zostałoby odbudowane przez długi czas – powiedziała.

W jej opinii dostępność i cena energii to jedna z najważniejszych kwestii, które UE musi rozwiązać w najbliższych miesiącach i latach. 

 

Razem musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nasi obywatele i przedsiębiorstwa mogli poradzić sobie z nadchodzącą jesienią i zimą.

W perspektywie krótkoterminowej musimy znaleźć wszelkie możliwe środki, aby zapewnić dostawy energii i obniżyć jej ceny. (…)

W średnim i długim okresie jedynym wyjściem z kryzysu energetycznego są znaczne inwestycje w produkcję energii odnawialnej i bezemisyjnej, wspólne europejskie sieci przesyłowe i technologie magazynowania. Musimy jak najszybciej wycofać rosyjskie paliwa kopalne – zaznaczyła. 

 

Podkreśliła, że UE przede wszystkim musi nadal udzielać Ukrainie wszelkich form wsparcia i być przygotowaną na nałożenie jeszcze surowszych sankcji.

– Im silniejszy wpływ możemy osiągnąć poprzez sankcje, tym droższe dla Rosji będzie kontynuowanie wojny. (…)Rosja może rzucić nam wyzwanie, szantażować i grozić, ale nie poddamy się. Rosyjska wojna agresywna wywołała wnioski Finlandii i Szwecji o członkostwo w NATO. Członkostwo naszych krajów w NATO wzmocni bezpieczeństwo całej Europy Północnej i wzmocni Sojusz. Działania Rosji zjednoczyły Zachód jak nigdy dotąd, a Rosja jest bardziej samotna niż kiedykolwiek – powiedziała.