Pożar w zabytkowym kościele św. Heleny w Nowym Sączu

W niedzielny poranek, 16 czerwca, wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny. Ogień strawił prezbiterium XVII-wiecznej świątyni.

 

Pożar został zauważony krótko po godzinie 5 rano. Mimo że konstrukcja świątyni pozostała nienaruszona, to jednak prezbiterium uległo poważnym zniszczeniom, a wnętrze kościoła zostało zalane wodą podczas akcji gaśniczej.

Rzecznik nowosądeckiej straży pożarnej, Paweł Motyka, poinformował, że ogień rozprzestrzeniał się w przestrzeni pomiędzy poszyciem dachowym a ociepleniem pod dachem, wykonanym z trocin. “Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Strażacy rozbierają deskowanie, które obija drewnianą konstrukcję ścian, i przelewają wodą trociny stanowiące ocieplenie, które się tlą,” wyjaśnił Motyka.

W trakcie akcji ratunkowej strażakom udało się wynieść z wnętrza świątyni najcenniejsze elementy wyposażenia, w tym tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, ołtarz główny, dwa ołtarze boczne oraz zabytkowe obrazy pochodzące z XVI, XVII i XVIII wieku.

Kościół Świętej Heleny, wybudowany w 1686 roku, jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych regionu, znanym ze swojej drewnianej, zrębowej konstrukcji. Przyczyny wybuchu pożaru pozostają na razie nieznane i będą przedmiotem dochodzenia policyjnego.