Pożar neogotyckiego Pałacu Stolbergów we Wrocławiu

Strażakom udało się opanować i ugasić pożar, który wybuchł w zabytkowym neogotyckim pałacu Stolbergów przy ulicy Pęgowskiej we Wrocławiu. Walka z ogniem trwała przez całą noc, od niedzielnego wieczoru aż do poniedziałkowego poranka.

 

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do wrocławskich strażaków w niedzielę o godzinie 20:36. Natychmiast po otrzymaniu alarmu, na miejsce wysłano liczne zastępy straży pożarnej, które podjęły działania gaśnicze.

Płonął XIX-wieczny, nieużytkowany pałac przy ul. Pęgowskiej. Paliło się drewniane wyposażenie wewnątrz obiektu. Akcja straży pożarnej zakończyła się dzisiaj o godzinie 6:37 rano. W działaniach brało udział łącznie 19 zastępów – poinformował dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Z informacji udzielonych przez strażaków wynika, że mury pałacu nie uległy znacznemu uszkodzeniu. W poniedziałek ma zostać powołana komisja nadzoru budowlanego, która oceni stan budynku po pożarze oraz ustali zakres koniecznych prac zabezpieczających.

Pałac Stolbergów, będący niegdyś perłą architektury neogotyckiej, od lat pozostaje opuszczony. Mimo to, wciąż budzi zainteresowanie zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jego los po pożarze jest teraz w rękach specjalistów, którzy zdecydują o dalszych krokach mających na celu zabezpieczenie i ewentualną renowację tego historycznego obiektu.