Powstała mapa dla migrantów stawiających pierwsze kroki w mieście we Wrocławiu.

Dla osób, które przyjechały do Wrocławia z innych krajów i stawiają tu swoje pierwsze kroki powstała mapa WroMigrant z zaznaczonymi ważnymi adresami i praktycznymi poradami. Mapa przygotowana została w pięciu wersjach językowych.

Mapę opracował punkt informacji i aktywności dla migrantów WroMigrant, który powstał z inicjatywy Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego (WCRS).

 

Jak wyjaśnił Albert Miściorak z zespołu Dialogu Międzykulturowego WCRS, mapa ma za zadanie pomóc osobom, które przyjechały do Wrocławia z innych krajów i stawiają swoje pierwsze kroki w mieście.

 

“Zaznaczono na niej adresy i telefony ważnych punktów, takich jak: urzędy, placówki opieki medycznej, siedziby lokalnych organizacji pozarządowych udzielających wsparcia informacyjnego i inne. W publikacji można znaleźć także wskazówki dotyczące legalizacji pobytu, legalizacji pracy, edukacji, czy bezpieczeństwa” – wyliczał.

 

Mapa jest dostępna w języku: polskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim i białoruskim, zarówno w wersji papierowej, jak i online na stronie www.wielokultury.wroclaw.pl.

 

Od lutego mapa jest stopniowo dystrybuowana do wrocławskich instytucji publicznych, urzędów, centrów obsługi mieszkańca, czy placówek konsularnych. Będzie ją można także znaleźć na uczelniach, w szkołach oraz w wybranych lokalach gastronomicznych.

 

WroMigrant to miejskie punkty informacji i aktywności dla migrantów i migrantek zarówno już mieszkających w mieście, jak i dopiero przyjeżdżających do Wrocławia. Projekt powstał na początku ubiegłego roku z inicjatywy WCRS. „Była to odpowiedź na potrzeby osób z doświadczeniem migracyjnym, oraz wzrostem migracji do Wrocławia. W punktach można się dowiedzieć, gdzie i jak załatwić formalności, uzyskać więcej informacji w zakresie legalizacji pobytu i pracy, nadania numeru PESEL, wynajęcia mieszkania, czy zameldowania we Wrocławiu” – wyjaśnił Miściorak.

 

Konsultanci doradzają także, jak skorzystać z opieki medycznej, systemu edukacji oraz oferty nauki języka polskiego we Wrocławiu. Konsultacje są bezpłatne, a informacje udzielane w językach: polskim, ukraińskim, rosyjskim, angielskim.

 

Obecnie, z powodu sytuacji epidemicznej konsultacje udzielne są wyłącznie zdalnie: telefonicznie, mailowo lub za pomocą komunikatorów internetowych.