Policja zatrzymuje 6 osób podejrzanych o wykorzystywanie cudzych kart płatniczych

W zeszłym tygodniu krakowscy policjanci zatrzymali sześć osób podejrzanych o nielegalne pozyskiwanie danych kart płatniczych oraz dokonywanie zakupów przez Internet. Podejrzani usłyszeli zarzuty związane z przestępczym procederem, a wobec trzech z nich sąd zastosował areszt tymczasowy na trzy miesiące.

Skala Przestępstwa

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, współpracując z funkcjonariuszami Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, od kilku miesięcy pracowali nad tą sprawą. Śledczy ustalili, że pokrzywdzonych może być nawet kilkaset osób z różnych krajów. Straty związane z przestępczym procederem wyniosły ponad 155 tysięcy złotych, a sprawcy usiłowali dokonywać transakcji na kwotę 1,3 miliona złotych.

Operacja Policyjna

Intensywne działania operacyjne pozwoliły na wytypowanie osób odpowiedzialnych za te przestępstwa. W dniach 3 i 6 lipca kryminalni przeprowadzili akcję pod sześcioma adresami w różnych częściach Krakowa, zatrzymując sześć osób w wieku od 19 do 31 lat. Podczas akcji zabezpieczono sprzęt elektroniczny, w tym telefony komórkowe, laptopy i karty SIM.

Zarzuty i Konsekwencje

Zatrzymani zostali przewiezieni do policyjnej jednostki, gdzie przeprowadzono dalsze czynności śledcze. Następnego dnia mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa komputerowego oraz kradzieży z włamaniem. Trzech z nich trafiło do aresztu tymczasowego na trzy miesiące. Wobec pozostałych trzech osób zastosowano policyjny dozór, zabezpieczenia majątkowe w postaci dwóch samochodów oraz zakaz opuszczania kraju. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Rozwojowa Sprawa

Sprawa jest w toku, a śledczy podejrzewają, że liczba poszkodowanych może być znacznie większa. Policja kontynuuje swoje działania, aby ustalić pełny zakres przestępstwa i dotrzeć do wszystkich pokrzywdzonych osób.