Pokojowy plan Muska.

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski i jego doradca Mychajło Podolak starli się na Twitterze z Elonem Muskiem, gdy amerykański miliarder zaproponował nowe referendum, pod nadzorem ONZ, w sprawie ukraińskich terytoriów, pozostawienie Rosji Krymu i „status neutralny” dla Ukrainy.

Zełenski zareagował na to propozycją, by użytkownicy Twittera odpowiedzieli na pytanie „Którego Elona Muska wolą, tego który popiera Ukrainę, czy tego który popiera Rosję?”.

Z kolei Podolak napisał w swoim tweecie, że ma „lepszy plan pokojowy”, zgodnie z którym należy „wyzwolić terytoria ukraińskie włącznie z anektowanym Krymem”, doprowadzić do demilitaryzacji Rosji i pozbawienia jej broni nuklearnej oraz postawić przed sądem zbrodniarzy wojennych.

 

Kończący swoją misję dyplomatyczną ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk napisał na Twiterze: „Moja dyplomatyczna odpowiedź (dla Muska), to spier…”.

Musk zareagował ostrzeżeniem, że Rosja może przeprowadzić mobilizację na większą skalę i rozpocząć „wojnę totalną”. „Zwycięstwo Ukrainy w wojnie totalnej jest mało prawdopodobne. Jeśli zależy wam na narodzie ukraińskim, zabiegajcie o pokój” – dodał miliarder.

„Ci, którzy sugerują, by Ukraina zrezygnowała ze swoich obywateli i ziemi – rzekomo po to, by nie skrzywdzić urażonego ego Putina lub ratować Ukrainę przed cierpieniem – nie powinni zakrywać słowem »pokój« słów »Niech Rosjanie zabijają i gwałcą tysiące niewinnych Ukraińcy i zdobywają jeszcze więcej terytoriów« – napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.