Pnie drzew – naturalne poidełka dla koali

Koala to jeden z najbardziej charyzmatycznych gatunków na Ziemi, ale wciąż niewiele o nim wiadomo. Do tej pory na przykład nie było jasne, jak te zwierzęta piją wodę w koronach drzew. Naukowcy z Australii zaobserwowali, że zlizują deszczówkę spływającą po pniach.

Na łamach magazynu “Ethology” zespół prowadzony przez badaczkę z Uniwersytetu w Sydney informuje, że przyłapał koalę na takim zachowaniu na wolności po raz pierwszy. Naukowcy zarejestrowali, jak zwierzęta zlizywały wodę z pni drzew podczas deszczu.

“Przez długi czas myśleliśmy, że koale nie muszą pić wcale, gdyż pozyskują większość wody do przeżycia z liści, którymi się żywią – powiedziała dr Valentina Mella ze School of Life and Environmental Sciences Uniwersytetu w Sydney. – Ale teraz zaobserwowaliśmy je, jak liżą pnie drzew, aby się napić. To zmienia nasze rozumienie pozyskiwania przez nie wody na wolności”.

Na potrzeby badania zbierano obserwacje dzikich zwierząt w latach 2006-2019 w You Yangs Regional Park i Liverpool Plains w Australii. W sumie zaobserwowano 46 takich zachowań.

Koale to nocne zwierzęta i rzadko obserwuje się je w czasie silnych ulew, zatem może się okazać, że takie zachowanie uszło uwadze człowieka – przekonuje badaczka. Obserwowano, że koale zlizywały wodę z pni i gałęzi podczas deszczu w różnych warunkach pogodowych, nawet kiedy miały dostęp do zbiorników, co wskazuje, że nie piły z powodu upału i jest to ich naturalny sposób pozyskiwania wody.

Australia doświadcza obecnie najdłuższego okresu suszy, jaki kiedykolwiek udokumentowano, z niewielką ilością opadów i rekordowymi maksymalnymi temperaturami. W takich warunkach śmiertelność koali rośnie, a zwierzęta spędzają więcej czasu, pijąc wodę ze sztucznych poideł.

Kolejne badania będą dociekać, kiedy i dlaczego koale z różnych obszarów potrzebują dostępu do wody – nie zawartej w liściach, ale dostępnej w postaci płynu: deszczówki, wody rzecznej czy zebranej w kałużach – i czy niektórym populacjom nie należałoby jej dostarczać.

“Taki rodzaj zachowania – lizanie pni drzew – jest związany z tym, że musi regularnie padać, aby zwierzęta miały dostęp do świeżej wody i wskazuje, że brak opadów może im zaszkodzić” – podkreśliła dr Mella.

Dzikie koale jedzą dziennie 510 gramów świeżych liści eukaliptusa i uważa się, że zawarta w nich woda pokrywa trzy czwarte ich zapotrzebowania na płyny zarówno w lecie, jak i w zimie. Wśród ich adaptacji do australijskiego klimatu jest niezwykła zdolność koncentracji moczu i ograniczenie utraty wody przez skórę oraz w procesie oddychania – w porównaniu ze zwierzętami podobnej wielkości.