PiS traci władzę i przewodniczącego w sejmiku śląskim

Koniec władzy PiS na Śląsku. W tamtejszym sejmiku województwa Prawo i Sprawiedliwość właśnie straciło większość. Odwołany został przewodniczący sejmiku województwa śląskiego Jan Kawulok z PiS. Wcześniej powołano też nowego wiceprzewodniczącego z PSL. Stało się to głosami między innymi opozycji, a także marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego i trojga innych dotychczasowych radnych PiS.

Zagłosowali oni także wybierając nowy zarząd województwa. Ze stanowiska wicemarszałka zrezygnował też m.in. Wojciech Kałuża.

– Brak odpowiedzi liderów politycznych na problemy w zarządzie województwa i brak wsparcia w pewnych kwestiach – takie powody wymienił wybrany z rekomendacji PiS marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, argumentując swoje przystąpienie do Ruchu Samorządowego “Tak! Dla Polski!”.

Decyzja wybranego z listy PiS marszałka województwa oraz trojga innych dotychczasowych radnych tej partii o utworzeniu nowego koła radnych “Tak! Dla Polski” oznacza utratę przez Prawo i Sprawiedliwość większości w sejmiku. Obecnie PiS w 45-osobowym sejmiku może liczyć na 19 mandatów.