“PiS fałszuje historię”. Opozycja wyszła z posiedzenia komisji M. Suskiego

Podczas wtorkowego (12.10) posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu posłowie opozycji opuścili salę po tym, jak nie zgodzili się na zmieniony tekst projektu uchwały dotyczącej 45. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników.

W nowym projekcie nie znalazły się nazwiska założycieli KOR-u. Ostatecznie komisja przyjęła treść zmienionej uchwały. Posłanka Joanna Senyszyn (Lewica) podała jednak w wątpliwość to, czy w momencie głosowania było kworum. “PiS fałszuje historię i głosowanie” – napisała na Twitterze. Zwróciła uwagę, że tekst uchwały nie uwzględnił m.in. Jacka Kuronia czy Jana Józefa Lipskiego.

Posłowie i posłanki po zapoznaniu się z poprawioną treścią zaczęli zarzucać Suskiemu, że to zbyt daleko idąca ingerencja w pierwotny projekt. W pewnym momencie na komisji głos zabrała Senyszyn. – W tym pierwszym projekcie rzeczywiście nie ma żadnych nazwisk i aczkolwiek wydaje się, że w tę rocznicę powstania KOR-u można by wymienić czternastu założycieli, ale można też ich nie wymieniać, jeśli się przyjmie taką koncepcję. Natomiast w tej drugiej (wersji – red.) są wymienione trzy nazwiska: ksiądz (Roman – red.) Kotlarz, Karol Wojtyła i Stanisław Pyjas – mówiła.