Piłkarskie Mistrzostwa Europy 2024: tyle mogą zarobić reprezentacje

Wieczorem rozpoczynają się piłkarskie Mistrzostwa Europy w Niemczech, a łączna pula nagród wynosi imponujące 331 milionów euro, co jest identyczną kwotą jak w poprzedniej edycji turnieju.

 

Każda drużyna, w tym Polska, za sam udział w turnieju finałowym otrzyma 9,25 miliona euro.

Triumfator Euro 2024 może liczyć na maksymalną nagrodę wynoszącą 28,25 miliona euro, w zależności od wyników osiągniętych w fazie grupowej. Każde zwycięstwo na tym etapie wyceniono na milion euro, a za każdy remis drużyny otrzymają pół miliona euro.

Dodatkowe nagrody przewidziano za postępy w kolejnych rundach turnieju. Awans do 1/8 finału przyniesie federacjom krajowym 1,5 miliona euro, dotarcie do ćwierćfinału 2,5 miliona euro, a do półfinału 4 miliony euro. Drużyna, która przegra w finale, otrzyma 5 milionów euro, natomiast zwycięzca zgarnie 8 milionów euro.

Początkowo pula nagród w Mistrzostwach Europy 2021 miała wynosić 371 milionów euro, jednak Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zdecydowała się ją zmniejszyć, aby przeznaczyć część środków na walkę z negatywnymi skutkami przełożenia turnieju o rok z powodu pandemii Covid-19.

Historia nagród finansowych w mistrzostwach Europy pokazuje stały wzrost. W 1996 roku, kiedy w turnieju po raz pierwszy uczestniczyło 16 drużyn, pula wynosiła 57 milionów euro. W 2016 roku, przy rozszerzeniu turnieju do 24 drużyn, kwota ta wzrosła do 301 milionów euro. Teraz, w 2024 roku, pula nagród wynosi 331 milionów euro.