Pfeifer & Langen Polska chce o połowę zmniejszyć zużycie energii

Zmniejszenie w swoich zakładach zużycia energii o połowę oraz ograniczenie emisji CO2 o 200 tys. ton rocznie zapowiedziała spółka Pfeifer & Langen Polska. Ma temu służyć szereg inwestycji, zaplanowanych do 2030 roku.

Spółka podała, że inwestycje zmniejszające wpływ na środowisko naturalne będą prowadzone we wszystkich zakładach Pfeifer & Langen Polska, zasadnicza modernizacja jest planowana w zakładzie Miejskiej Górce.

 

W cukrowniach zainstalowane zostaną nowe dużo bardziej wydajne stacje wyparne, czyli urządzenia do zagęszczania soku z buraków używane w procesie produkcji cukru. Wiele innych urządzeń będzie wymienianych na bardziej energooszczędne.

 

“Dzięki inwestycjom w efektywność energetyczną emisja CO2 ma zmniejszyć się o 200 tys. ton. W dalszej perspektywie Pfeifer & Langen Polska S.A. chce odejść od węgla na rzecz emitującego mniej zanieczyszczeń gazu ziemnego” – powiedział PAP prezes Pfeifer & Langen Polska S.A Roman Kubiak.

 

Jak dodał, przejście z węgla na gaz pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o kolejne 100 tys. ton.

 

Spółka chce też wykorzystywać odnawialne źródła energii. Planowane są dalsze inwestycje w oczyszczalnie ścieków. Aby zwiększyć swoją efektywność Pfeifer & Langen Polska S.A. zainwestuje również w automatyzację i cyfryzację procesów produkcji i zarządzania.

 

Inwestycje są zaplanowane do 2030 roku. “Będą one finansowane ze środków własnych i kredytów. Poza tym liczymy na udział w projektach związanych z ograniczeniem wpływu na środowisko oraz na wsparcie ze środków unijnych” – powiedział Kubiak.

 

Grupa Pfeifer & Langen Polska jest częścią międzynarodowej grupy Pfeifer & Langen. W Polsce należą do niej cukrownie w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i Glinojecku.  

 

autor: Rafał Pogrzebny