Pele nie żyje. Legendarny brazylijski piłkarz, jedyny w historii trzykrotny mistrz świata.

Pele był jednym z najwybitniejszych piłkarzy w historii. Trzykrotnie zostawał mistrzem świata z reprezentacją Brazylii, czego nie dokonał żaden inny zawodnik. Po zakończeniu kariery aktywnie działał charytatywnie i politycznie.

Edson Arantes do Nascimento, urodził się 23 października 1940 r. Jego rodzina nie należała do bogatych, a późniejsza legenda futbolu, kiedy była dzieckiem, zarabiała na życie jako pucybut. Jego piłkarski talent dostrzegł były reprezentant Brazylii Waldemar de Brito, dzięki któremu Pele został piłkarze Santosu.

W klubie z Sao Paulo zadebiutował już jako 15-latek.

Nastoletni Pele w Brazylii robił furorę, czym zapracował sobie na powołanie do reprezentacji narodowej. Pierwszy raz koszulkę Canarinhos założył w 1957 r. Miał wtedy zaledwie 17 lat. Debiutował w spotkaniu z Argentyną w Rio de Janeiro. Brazylia przegrała 1:2, ale wschodząca gwiazda strzelił jedynego gola dla swojej drużyny.

Rok później Pele został powołany na mundial w Szwecji i to wtedy o jego talencie dowiedział się cały świat, dzięki niespotykanym jak na tamte czasy dryblingiem i fantazją z piłką przy nodze. Początkowo 18-letni piłkarz rozpoczął turniej na ławce rezerwowych. Jednak po słabej grze Canarinhos, selekcjoner Vincente Feola zdecydował się zaryzykować i postawić na młodego Brazylijczyka.

Wierność Santosowi zaowocowała m.in. zdobyciem sześciu mistrzostw Brazylii i dwóch pucharów za wygranie Copa Libertadores, czyli południowoamerykańskiej Ligi Mistrzów. W 1974 r. Pele postanowił zakończyć karierę, a jego pożegnalne spotkanie z Ponte Preta z trybun oglądało ok. 200 tys. kibiców. Łącznie w brazylijskim klubie zagrał 656 meczów, w których strzelił aż 643 goli.

Jednak po roku przerwy od futbolu, Pele postanowił wznowić karierę. Nie zagrał ponownie w Brazylii, lecz zdecydował się na występy w amerykańskim New York Cosmos. W Stanach Zjednoczonych piłkarz spędził dwa lata. W 56 spotkaniach zdobył 31 bramek. Swój ostatni mecz pomiędzy Cosmos a Santosem rozegrał 1 października 1977 r. W obu drużynach wystąpił po jednej połowie.

Po karierze się nie zatrzymywał.

Pele nie próżnował. Został dyrektorem sportowym swojego ukochanego Santosu, a w 1995 r. został nawet ministrem sportu w Brazylii. Stanowisko piastował przez trzy lata.

Pele działał także charytatywnie. Został ambasadorem dobrej woli UNESCO, a w 1999 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał go za najlepszego sportowca XX w.

Jako jeden z nielicznych sportowców Pele miał zaszczyt audiencji u zmarłej w 2022 r. królowej Elżbiety II. Brazylijczyk został odznaczony honorową komandorią Orderu Imperium Brytyjskiego.

Bez dwóch zdań Brazylijczyk był jednym z najwybitniejszych piłkarzy w historii futbolu.